19 mayıs günü niçin Atatürk'ün doğum günü olarak kabul edilmiştir

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Elif tarafından 19 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  19 mayıs neden Atatürk'ün doğum günü olarak kabul edildi?

  19-mayis-gunu-nicin-Ataturk-un-dogum-gunu-olarak-kabul-edilmistir.jpg
  Mustafa Kemal'in "Benim doğum günüm" dediği 19 Mayıs, sıradan bir tarih, sıradan bir takvim yaprağı değildir. Türk istiklalinin, hürriyetinin, cumhuriyetin, çağdaş Türkiye'yi kurma hareketinin başladığı tarihtir.

  Mustafa Kemal bunların varlığını özleyerek, hedefleyerek ve onları gerçekleştirmek için yola çıktığı gün... O günü doğum günü ilan etmesinin sebebi, karakterinde var olan bu hasletlerin ebedileştirmek için bir başlangıç olarak kabul ediyor ve öyle olmasını istiyor.

  Anadolu'nun ve Türk milletinin içinde bulunduğu şartları bu kadar özet ve veciz şekilde anlatmış, bu vahim durum karşısında, Milli Mücadele’yi başlatmak için yola çıkmıştır... Sonuç, sömürgen baronların parçalayıp paylaştığı Osmanlı İmparatorluğunun yanmış küllerinden bir yepyeni devleti, Türkiye Cumhuriyeti Devletini yaratmıştır, bu gün kurtuluşun, var oluşun başlangıcıdır.

  Mustafa Kemal'in doğduğu gün olarak anılan ve Türkiye Cumhuriyetinin de doğum günü bugün... Bu cumhuriyeti yaşatmak her vatandaş bireyin görevidir.
  19 Mayıs günü dolayısıyla ifade edilebilir ki; bu günü yaşama, konuşma, yazma, kısaca var olma şansımızı 19 Mayısta başlatılan Milli Mücadeleye ve onu başlatan başta Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına borçluyuz. Türkiye Cumhuriyetinin, dolayısıyla Mustafa Kemal'in doğum günü Samsun semalarında müjdelendi; 95 yıl önce bugün...

  Türk Milletinin, Türkiye Cumhuriyetinin bu kutsal doğum gününü en samimi duygularımızla kutluyoruz. Yüreğimizde birer "kor" olarak yaşayacak olan vatan için şehit olmuş kahramanlara rahmet diliyoruz. Onlara minnettardır bu vatan, bu millet...