1974 Kıbrıs Barış Harekatı Hakkında Bilgi

Konusu 'Hakkında bilgi' forumundadır ve Demir tarafından 26 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili bilgi

  Savaş öncesi durum
  Enosis harekatı ve özgürlük savaşı:
  1954-1959 yılları arasında Kıbrıslı Rumlar Albay Grivas komutasında EOKA gerilla savaşlarına başladı. EOKA Kıbrıslı Türkleri ve İngilizleri öldürüyordu. 1959 yılına girildiğinde savaş bitti ve İngiltere çekilme kararı aldı. Saldırılarda 200 kişi öldü 27 si polisti. Ayrıca bu saldırılarda 89 Türk öldü 86'sıda yaralandı. Zurih ve Londra konferanslarında alınan kararlarla. 16 Ağustos 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti ilan edildi. Cumhurbaşkanı Makarios Cumhurbaşkanı vekilide Türk lider Dr.Fazıl Küçük oldu. Meclisin yüde 30 nu Kıbrıslı Türkler oluşturuyordu. 1960 yılında nüfus sayımı yapıldı. 1 Aralık 1960 yılında yapılan sayımda ada nüfusu şöyle idi:
  1- Rumlar 442.521
  2-Kıbrıslı Türkler 104.350
  3-Ermeniler 3628
  4-Maronitler 2708 (Lübnandan göç etmiş olup, 4 köye yerleşmişlerdir.)
  5- İngilizler, çingeneler ve diğerleri 24.408
  Genel toplam 577.615

  Nikos Sampson Darbesi:
  15 Temmuz 1974 pazartesi günü saat 09.00'da Nikos Sampson fedaileri ile birlikte yönetime el koydu. Darbe sırasında 30 kişi öldü ve 200 kişi yaralandı. Nikos Sampson o arada cumhurbaşkanı olarak yemin ediyordu.
  Nikos Sampson en az 12 Kıbrıslı Türk'ü öldürmesiyle övünen biri olarak tanınır. Bazı yazarlara göre ise ruh hastası ve rumların Hitleri olarakta bilinir.
  Türk ordusunun adaya çıkışı:
  1. Kıbrıs Barış Harekatı:
  20 Temmuz 1974 Cumartesi sabahı yaz saati ile 08.47'de çıkarma botları Pladani(daha sonraki adıyla Yavuz) plajına çıkartma yapıyordu. Allah Allah sesleri eşliğinde sahile çıkan askerlerimiz yoğun havan atışı ve makineli tüfek atışıyla karşılandı. Saat 10.00 sularında ikinci dalga gerçekleşti ve 50.piyade alayı sahile çıkartma yaptı ve kıyıbaşı mevkii ile sahili emniyete aldı. Çakmak Amphibi kuvvetleri operasyonu başarıyla gerçekleştirmişti.

  Saat 14.00'da Düşman tank taarruzuna kalktı ve bizimkilerin üzerine yürüdü. 50. Piyade Alayı topçu atışlarıyla düşman taarruzunu püskürttü.
  Hava İndirme harekatı:
  Saat 06.03'te Kayseri-Erkiletten havalanan havacılar Kıbrısa çıkartma yaptı. Lefkoşa yakınlarına atlayan havacılar düşmanın tam ortsına inmişti.
  4100 mevcutlu indirme tugayı Hamidağa mandırası, kireç ocağı ve dere yatağına intikal etti. 2. Hava indirme tümeni ise Girne Boğazı doğrultusunda taarruza geçti. Akşam bölgeyi emniyete alan havacılar Rumların karşı saldırısına maruz kaldı ve çatışma çıktı. Fakat hedefledikleri yerleri alamayan Rumlar geri çekildi.

  Helikopter İndirme Tugayı:
  Türk komandoları 2. Jandarma Komando taburu ile 230. Piyade Alayı 72 helikopter ile havalandı. Ovacıktan 07.40'da kalkan helikopterler Kıbrısa indirme yaptı. İlk paritide 10 helikopter yara aldı fakat düşen olmadı. 2. indirmede 2 helikopter yara aldı. Rumlar Beşparmak dağlarında makineli tüfek atışları ve roket atar atışları ile güçlü bir şekilde direniyordu.
  1974 Kıbrıs Barış Harekatı
  Çıkartma'dan sonra tepkiler:
  Yunanlılar Kıbrıs çıkartmasına tepki gösterirken Moskova ve Washington'da ise telefon trafiği yaşanıyordu. Rus silahlarıyla donan Yunanlılar Amerikalıların siyasi desteğini alıyordu. Yunanlılar hani Türkleri durduracaktınız diye Amerikalılara ve İngilizlere kızarken Ruslardan yardım bekliyordu. Atina. Washington, Moskova hattında sular ısınmaya devam ediyordu. Amerika ile soğuk savaşta olan Sovyet Rusya neredeyse Amerika ile bu olaydan dolayı barış haline geldi. Türkiye mecburen baskı ve ambargolara dayanamayarak savaşa ara verdi.
  İkinci Kıbrıs Barış Harekatı:

  İkinciCenevre Konferansı'nda Yunan ve Rum tarafı zaman kazanmak, dünya kamuoyunu Türkiye aleyhine çevirmek için uzlaşmaz bir tutum sergilemeye başladılar. Birinci Cenevre Konferansı'nda alınan kararları dahi dikkate almadılar.İkinci Cenevre Konferansı'nın başarısızlığa uğraması üzerine, Türk Silahlı Kuvvetleri İkinci Barış Harekatına başladı. 14 Ağustos günü Saat 06.30'dan itibaren 28 ve 39 ncü Tümenler, Magosa ve Boğaz Deniz üssünü ele geçirmek üzere doğuya doğru taarruza başladılar.

  Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı ile Lefkoşa Sancağı ve Komando Tugayı kolordu bölgesinin batı kesimini savunmakla görevlendirilmişlerdi. 39 Tümen bölgesindeki İngiliz Tepe ve Kara Tepe, Rum savunmasının bel kemiği durumunda idiler. 39 Tümen'in birlikleri saat 11.30'da İngiliz Tepe ve Kara Tepe'yi ele geçirdiler. 28 Tümen saat 12.00'ye doğru Mia Milia'yı işgal etti. Saat 15.00 civarında 39.Tümen Değirmenlik'i, 28. Tümen de Timbu hava alanını ele geçirdi. Türk askeri karşısında çareyi kaçmakta bulan Rumlar mağlubiyetin acısını çıkarmak için; 14 Ağustos'ta Taşkent, Terazi, Atlılar, Muratağa ve Sandallar köylerinde; savunmasız, çoğu çocuk, kadın ve yaşlı olmak üzere yüzlerce Türk'ü topluca ve vahşice öldürmüştür. Adanın diğer kesimindeki Türklere de insanlık dışı, vahşice saldırılar yapılmıştır. Birliklerimiz 14 Ağustos akşama doğru Paşaköy ve Serdarlı'ya girerek soydaşlarımızla kucaklaştılar.
  15 ve 16 Ağustos'ta doğu ve batı istikametlerinde ileri harekatına devam eden birliklerimiz Magosa, Lefkoşa ve Lefke hattının kuzeyindeki bölgeyi tamamen kontrol altına almışlardır.
  Sonuç:
  Kıbrıs Barış Harekatı ile Kıbrıslı Türklerin can güvenlikleri sağlanmış, Rumların Enosis hayali Akdeniz'in karanlık sularına gömülmüştür. Bu savaşta; 498 Türk askeri, 70 Kıbrıslı Mücahit ve 270 Kıbrıs Türk'ü şehit olmuştur. Türkiye bu harekatı ile kendi güvenliğini ve Kıbrıslı Türklerin güvenliğini tehlikeye atacak girişimlere hiçbir zaman seyirci kalmayacağını dünyaya fiilen kanıtlamış oluyordu.
  13 Şubat 1975 de Kıbrıs Türk Federe Devlet'i, 15 Kasım 1983 de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ilan edildi. Kıbrıs'ta Türk ve Rumlar arasında yapılan tüm görüşmelerde, Rumların uzlaşmaz tutumları nedeniyle günümüze kadar bir sonuç alınamamıştır. Kıbrısla ilgili yürütülen görüşmeleri bu uğurda canlarını ortaya koyan gaziler olarak dikkatle izliyoruz. Toprağa düşen şehitlerimizin ve akıtılan kanların dikkate alınacağını umuyor; uğrunda şehit verdiğimiz, kan döktüğümüz toprakları da kutsal bir emanet olarak kabul ediyoruz. Savaşta kazanılan toprağın iadesi kabullenemez.
  Türk silahlı Kuvvetleri'nin Kıbrıs'a yaptığı müdahale; sorunun sebebi değil, Rum-Yunan ikilisinin bugüne kadar adada uyguladıkları yanlış ve tahkirkar politikaların bir sonucudur.