2. dünya savaşında Hollanda savaş gemisini tropikal ada görünümüne sokmuştur

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Ceren tarafından 8 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Hangi ülke ikinci dünya savaşında savaş gemisini japon saldırısından korunmak için tropikal ada görünümü sokmuştur

  HOLLANDA GEMİLERİNİ BÖYLE KURTARDI

  Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri'nin 7 Aralık 1941 (Japonya saatiyle 8 Aralık 1941) sabahı Hawaii adalarının Oahu adasında bulunan Pasifik Filosu ve Pearl Harbor askerî üslerine karşı düzenlediği sürpriz saldırıdır.

  Operasyonun amacı, Büyük Okyanus'ta kuvvetle muhtemel olan bir Amerikan askeri müdahalesini önlemektir. Saldırı sonucu 12 Amerikan savaş gemisini ciddi şekilde hasara uğratmış veya batırmış ve 188 savaş uçağını imha etmiş, ve 2.403 Amerikan askeri ile 68 sivilin ölümüne neden olmuştur. Bununla beraber Pasifik Filosu'nun üç uçak gemisi, üssün önemli tankerleri, denizaltılar ve fabrika gemileri gibi unsurları limanda değildi ve zarar görmekten kurtuldu.

  Milletler Cemiyeti, ABD, İngiltere, Avustralya, ve Hollanda gibi devletler, Japonya'nın Çin'e saldırılarından rahatsız oldu ve uyarı ve diplomatik baskı ile karşılık verdiler. II. Dünya Savaşı sırasında Japonya'nın yoğun saldırılarından korunmak isteyen Hollanda, gemilerini bir araya getirerek tropikal ada görünümü vererek bir çok gemisinin zarar almasını önlemiştir.
   

 2. Hollanda
   


 3. hollanda