2013 YGS ve LYS Ek Yerleştirme Ne Zaman Yapılacak?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 27 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  2013 YGS ve LYS Ek Yerleştirme Ne Zaman Yapılacak?


  Uzmanlara göre, ek kontenjan başvuru işlemleri Eylül ayının son haftasında başlayacak. Geçen yıl ek yerleştirmeler 27 Eylül'de yapılmıştı. 2013 ÖSYS Ek yerleştirme başvuruları ÖSYM tarafından resmi bir açıklama yapılmadığı halde Eylül ayının son haftasında başlayabileceği belirtiliyor. Uzmanlar ise, Üniversitelere kayıt işlemlerinin bitmesinden sonra boş kalan kontenjanların ÖSYM'ye zamanında bildirilmesiyle birlikte bu sürenin önceki senelere göre daha erken başlayabileceğini ifade ediyor. Geçen yıl ek yerleştirmeler 27 Eylül'de başlamıştı...

  Peki 2013 YGS ve LYS Ek Tercihlere Kimler Başvurabilir? 2013 Ek kontenjan başvuru koşulları nelerdir? Ayrıntılar şöyle;


  2013 YGS ve LYS ek kontenjan kesin başvuru koşulları 2013 ÖSYS ek yerleştirme başvuru kılavuzu ile beraber netleşecek. Uzmanlar 2013 ÖSYS Ek yerleştirme başvuruları ile ilgili önceki yıllardan farklı olarak önemli değişiklikler beklemiyor. 2013 YGS ve LYS ek kontenjan başvuru koşulları ile ilgili genel koşullar şöyle olacak.

  2013 YGS ve LYS Ek Tercih Şartları

  1) 2013-ÖSYS Merkezì yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2013-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş veya açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olmak gerekirMerkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir.

  Bunlardan başka aşağıdaki kurallar da geçerli olacaktır:

  a) Yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecektir.

  b) Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve Tablo 3B'deki önlisans programlarını, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Tablo 3A'daki ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır.

  2) 2013'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirme için tercih yapabilirler.

  3) Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

  2013-YGS/LYS'ye girmeyerek sadece sınavsız geçiş için başvuran, 2013-ÖSYS'de sınava girmek için başvurduğu hâlde sınava girmeyen veya sınava girerek 140,00000'ın altında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları sadece Tablo-3A'dan kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.

  2013-ÖSYS'de sınava girerek ilgili puan türünde 140,00000 ile 179,99999 arasında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları gerek kendi alanlarında gerek alanları dışında Tablo-3A ve Tablo-3B'deki tüm programlar ile Tablo-4'teki açık öğretim programlarını tercih edebilirler.