2014 Üç Aylar Takvimi

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 21 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  2014 Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor? İşte 2014 Üç Aylar Takvimi

  "Üç Aylar" olarak adlandırılan, bir yeni manevi mevsime girdik. Ruh dünyamızı onaracağımız, sevaplar kazanacağımız, hayatımızı tekrar gözden geçirmemize imkan veren yepyeni iklime nihayet kavuştuk. Oruç ibadetiyle, tövbesiyle, namazı niyazıyla ve Kur'an'la, hayır-hasenat ile dolu dolu geçirilecek bir dönemdir bu aylar...Bu mübarak aylarda birbirinden değerli geceler var; Bunlar sırasıyla Regâib, Mîrâc, Berâat ve Kadir geceleri... Sema kapılarının açıldığı, edilen duaların kabul edildiği, istiğfâr ve tövbeler ile günahların bağışlandığı, gözyaşları ile kaderin iyi yönde değiştirildiği geceler ve de günler...
  uc-aylar-takvimi-2014.jpg
  REGAİB KANDİLİ 2014

  Recep ayının ilk perşembeyi cumaya bağlayan gecesi Regaib kandili'dir. Regaib, "birçok ihsan" anlamına gelen "Ragibe" kelimesinin çoğuludur. Bu mübarek gecede Allah-u Teala engin rahmetiyle tecelli edip sonsuz mağfiretiyle muamelede bulunduğu için geceye bu ad verilmiştir.

  MİRAÇ KANDİLİ 2014

  Receb ayının 27. gecesiyse Miraç Kandili’dir. Miraç, kelime anlamı itibariyle "merdiven", "en yüksek makam" ,"yükselecek yer" manalarına gelmektedir. Bu gecede Peygamber Efendimiz bir mucize olarak Mekke’deki Mescid-i Haram’dan, Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya ve oradanda göklerin İlahi derinliklerine doğru yükselip, Allah Teala'nın huzuruna çıkmıştır.

  BERAT KANDİLİ 2014

  Şaban ayı içinde Berat kandili vardır. Berat kelimesi, "borçtan, isnat edilen suçtan, ruha azap veren sıkıntılardan kurtulmak" anlamlarına gelmektedir. Bu gecede Kur’an-ı Kerim bir bütün halinde dünya semasına indirilmeye başlamıştır. Bu nedenle bu gece hürmetine birçok günah bağışlandığı için geceye Berat gecesi denmiştir.


  RAMAZAN (BEREKET) AYI 2014


  Üç ayların sonuncusu olan Ramazan- Şerif ayı on bir ayın sultanı ve ayların en faziletlisidir. Çünkü bu ayda Kur’an indirilmeye başlanmış ve ay boyunca da oruç tutmak farz kılınmıştır.


  KADİR GECESİ 2014


  Kur’an’ın indirilmeye başlandığı bu ay içerisinde Kur’an-ı Kerim’deki ifadesi ile bin aydan daha hayırlı olan "Kadir Gecesi" vardır. Bu gece Cenab-ı Allah’ın müminlere bahşettiği çok yüce bir ikramıdır. Ramazan’ın her gecesi dolu dolu geçirilmesi için bu gecenin zamanı gizlenmiştir. Ama Kadir gecesinin Ramazan’ın son on günü içinde olduğuna dair güçlü işaretler bulunmaktadır.