23 nisan ile ilgili yazılmış kompozisyonlar

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Demir tarafından 9 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. 23 nisan hakkında yazılan kompozisyonlar

  23 Nisan 1920 Büyük Halk Meclisi’nin açılış günüdür . Her 23 Nisan bugünü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı beraber kutlarız .
  Egemenlik yönetme yetkisidir . Ulusal egemenlik; yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır . Osmanlı imparatorluğu döneminde egemenlik padişahta idi . Padişah ülkeyi dilediği buna benzer yönetirdi . İmparatorluğun bitiş senelerinde padişahlar rahatlarını düşündüler . Yurt bakımsız kaldı .
  Ülke sıkıntıları yüzüstü bırakıldı . Bu sırada Birinci Dünya Savaşı başladı . Savaş 4 yıl sürdü . Bizimle beraber olanlar savaşta mağlup oldu . Savaş şartlarına yönelik biz de yenilmiş sayıldık . Yurdumuz İngilizler , Fransızlar , Yunanlılar , İtalyanlar açısından paylaşıldı . Padişah ve yandaşları ülkenin paylaştırılmasına ses çıkarmadılar .

  Mustafa Kemal Paşa Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için İstanbul’dan Samsun’a 19 Mayıs 1919 bugünü geldi . Samsun’dan Amasya’ya , oradan Erzurum’a ve Sivas’a gitti . Sivas ve Erzurum’da kongreler topladı . Mustafa Kemal Paşa egemenliğin ulusta olduğuna inanıyordu . Bu inançla «Ulusu tekrardan ulusun gücü kurtaracaktır . Bir bir egemenlik vardır , o da ulusal egemenliktir» diyordu . Yurdun 4 bir yanından seçilip gelen temsilciler – milletvekilleri – Ankara’da 23 Nisan 1920 bugünü toplandılar .
  İlk Büyük Halk Meclisi’nin toplandığı mimari Ankara’da Ulus Alan’ından istasyona giden caddenin başındadır . Bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi kalan bu mimari bir katlıdır . O yıllar ülkemiz yokluk yoksulluk içindeydi . Milletvekillerinin bulunduğu sıralar bir okuldan getirildi . Meclis gaz lambası ile aydınlanıyor , soba ile ısınıyordu . Top seslerinin Ankara’da duyulduğu zamanlarda dahi meclis düzenli toplandı .
  Ulusal Kurtuluş Savaşımızla ilgilenen tüm kararlar bu mecliste alındı . Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğinde ulusumuz dünyaya Ulusal Kurtuluş Savaşı dersi verdi . Ezilen uluslara kurtuluş yolunu açtı . Bağımsızlık savaşının öncüsü kalan kurtuluş savaşımız yeryüzünün öteki uluslarına örnek oldu .
  23 Nisan 1920 ilk Büyük Halk Meclisi’mizin toplandığı gündür . 23 Nisan , ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür . Bu gün Milli Egemenlik Bayramı’mızdır .
  23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır . Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine bitiş yıllarda ecnebi ulusların çocukları da katılmaya başlamıştır . Atatürk çocuklara birçok ölçüt verir , gezilerinde okullara uğrar , ders dinler , sorular sorardı . «Bugünün küçükleri yarının büyükleridir . » diyen Atatürk , yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı . 23 Nisan’da yönetim birimleri seçimle gelen kurullar bir gün çocuklara bırakılır . Bu hoş gelenek her yıl yinelenir . Her 23 Nisan’da yurdumuz bir bayram alanı olur . Çocuklar törenlerde konuşmalar yaparlar , şiirler okurlar . Gece fener alayları düzenlenir .
  23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı egemenliğin ulusta olduğu fikrinin onay edildiği gündür . Çocuk bayramımızdır . Yarının büyükleri kalan çocukların bayramıdır .