23 Nisanın Çocuklar İçin Önemi Nedir

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.


  1. 23 Nisanın Çocuklar İçin Önemi Kısaca

    Türk milletinin bağımsızlık mücadelesi verdiği yıllarda, Atatürk’ün öncülüğünde 23 Nisan 1920’de ilk Meclis açılmış, Büyük Önder’de bir gün sonra yapılan seçimle ilk Meclis Başkanımız olmuştur. Meclis, milli mücadelenin tek elden yürütülmesi ve mutlak zafere ulaşılması adına önemli görevler üstlenmiş, düzenli ordunun kurulmasıyla da düşman ülkemizden atılmıştır.

    Atatürk’te, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ülkemiz adına ne kadar önemli olduğunu göstermek için 1924’te 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, 1929 yılında ise bu bayramı geleceğin büyükleri olan çocuklara armağan etmiştir. İşte bu yüzden 23 Nisan, çocuklar açısından son derece önemli bir gündür. Dünyada kutlanan ilk çocuk bayramı olması da ayrıca milletimiz adına gurur verici bir durumdur.

    23 Nisan dünya üzerinde bulunan bütün çocukları bir araya getiren, kardeşlik ve insan sevgisi duygularını geliştiren yönleriyle dünya barışına da katkıda bulunan son derece önemli ulusal bayramlarımızdan biridir.

    Her yıl ülkemizde düzenlenen 23 Nisan Çocuk Şenliği’ne bir çok ülkeden gelen çocuklar katılmakta, şenlikler çerçevesinde bir çok etkinlikler düzenlenmekte, bütün dünyaya dostluk mesajları verilmektedir.