24 Ekim Birleşmiş Milletler Günü Hakkında Bilgi

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 7 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. 24 Ekim Birleşmiş Milletler Günü

  Birleşmiş Milletler Örgütü (BM), 24 Ekim 1945 yılında kurulmuştur.

  Dünya barışını korumak, milletler arası ekonomik, kültürel iş birliği oluşturmak sosyal eşitliği sağlamak, savaşları önlemek amacıyla kurulmuş bir örgüttür. Uluslar arası alanda kuvvet uygulanmasını yasaklamak için ise Birleşmiş Milletler Antlaşması yapılmıştır. Birleşmiş Milletlere üye olan ülke sayısı 193'tür. BM, aralarında Türkiye'nin de bulunmasıyla ve 50 ülkenin katılımıyla kurulmuştur.

  Birleşmiş Milletlerin bölümleri; Genel Kurul, Güvenlik Konseyi, Ekonomik ve Sosyal Konsey, Vesayet Konseyi, Uluslar arası Adalet Divanı, BM Sekreteridir.

  Birleşmiş Milletler Örgütü'nün kurulması fikri nereden çıkmıştır?
  İkinci Dünya Savaşından sonra ortaya çıkmıştır, amaç bir daha savaşların çıkmasını engellemek, böyle bir tehdidin oluşmasını önlemek ve güvenliği tehlikeye atacak durumlar karşısında önlem almak için kurulmuştur.

  Birleşmiş Milletler'in genel merkezi nerededir?
  New York'tadır ve yönetim işleri buradan yürütülür her yıl üye ülkelerle düzenli olarak bu merkezde toplantı yapılır. Türkiye kurucu ülkelerden biri olduğu için aktif çalışmalar yapmakta BM in gündeminde olan konuları takip etmektedir. Türkiye'nin 2009-2010 dönemindeki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) olan üyeliği yeni imkânlar kazandırmıştır. Birleşmiş Milletler'in ilkelerini her zaman savunan ve büyük bir destekçisi olan Türkiye BMGK üyeliği sırasında da birçok çalışmalara katılmış, önemli konularda da elinden gelen gayreti göstermiştir.

  Türkiye dünya barışı konusunda, barış yanlısı olması BM barış operasyonlarına çok sayıda askeri ve sivil personel sağlaması bunun en önemli kanıtıdır. Ülkemiz bir yandan barış, demokrasi güvenlik gibi konuların önemini arttırmak, diğer yandan da bireysel hak ve özgürlüklerin korunması, hukukun üstünlüğü gibi değerlerin güçlendirmek isteğiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine 2015-2016 yılları arasında tekrar üye olmak için adaylığını açıklamış bulunmaktadır.

  Türkiye 24 Eylül-5 Ekim 2012 tarihleri arasında yapılmış olan BM 67. Genel Kurul genel görüşmelerine bir heyetle katılmıştır. Birleşmiş Milletlere bağlı aynı amacı güden birçok kuruluş vardır.

  Bunlar: Gıda ve Tarım Örgütü(FAO), Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu(IAEA), Uluslar arası Sivil Havacılık Örgütü(ICAO), Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu(IFAD), Uluslar arası Çalışma Örgütü(ILO), Uluslar arası Denizcilik Örgütü(IMO), Uluslar arası Para Fonu(IMF), Uluslararası Telekomünikasyon Birliği(ITU), Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü(UNESCO), Birleşmiş Milletler Endüstriyel Gelişme Örgütü (UNIDO), Dünya Turizm Örgütü( UNWTO), Dünya Posta Birliği(UPU), Dünya Bankası( WB), Dünya Gıda Programı(WFP), Dünya Sağlık Örgütü(WHO), Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü( WIPO), Dünya Meteoroloji Örgütü( WMO) ‘dur.

  Birleşmiş Milletler'in resmi dilleri arasında; Fransızca, Çince, Arapça, İngilizce, İspanyolca ve Rusça dilleri yer alır.

  Alıntı