27 Aralık Atatürk'ün Ankara'ya gelişi ile ilgili yazı

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. Atatürk'ün Ankara'ya gelişi ile ilgili yazı kısa

    Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı sonunda yenik sayılmıştı. Bunun üzerine İtilaf Devletleri ile Osmanlı Devleti arasında Sevr Antlaşması imzalandı. Sevr Antlaşması hükümlerini öne süren İtilaf Devletleri, Osmanlı Devleti’ni parçalamaya başladı. Türk milleti bu durumu hiçbir zaman kabul etmedi. Ülke genelinde yer yer direniş hareketlerinde bulunuldu.

    Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatması yurtta büyük bir sevinçle karşılandı. Erzurum ve Sivas Kongrelerinde alınan kararlar doğrultusunda millet tek bir yürek haline geldi. Düşmanı yurttan atmak için çalışan tüm cemiyetler, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adı altında birleştirildi. Artık milli iradeye dayalı bir hükümet kurulması gerekiyordu. Bunun için halkın kendi adına karar verebilecek temsilcileri seçmesi istendi. Bu temsilcilerin güvenli bir yerde toplanması gerekiyordu. Bu gelişmeler üzerine Ankaralılar Atatürk ve Temsil Heyeti üyelerini Ankara’ya davet ettiler.

    Ankara, o günkü şartlara göre, Milli Mücadele’de merkez olabilecek bir konumdaydı. Atatürk’te aynı düşüncelere sahip olarak Heyeti Temsiliye üyeleriyle birlikte 27 Aralık 1919 günü Dikmen sırtlarından Ankara’ya geldi. Halkın coşkun gösterileri karşısında oldukça duygulanan Atatürk, yurdun içinde bulunduğu durumdan mutlaka kurtulacağını belirten bir konuşma yaptı. Sonunda Ankara, milli mücadele döneminde önemli kararların alındığı bir merkez haline geldi.