29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Anlamı ve Önemi

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Lavinia tarafından 30 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Anlamı ve Önemi yazısı

  Cumhuriyet Bayramının anlam ve önemini anlatan yazı

  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 23 Nisan 1920 tarihinde açıldı ve böylece yeni bir Türk devleti kurulmuş oldu. Bu devlet millet egemenliğine dayanıyordu ve demokratik bir yapıya sahipti. Bu nedenle devletin isminin Cumhuriyet olması gerekiyordu. Ama o dönemdeki siyasi ortam uygun olmadığı için devletin rejimi açıklanmadı.
  Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlanınca 1 Kasım 1922 tarihinde saltanat kaldırıldı ve Cumhuriyete giden yoldaki en önemli engel aşılmış oldu. Saltanat kaldırılmasına rağmen mecliste halifeyi devlet başkanı gibi görenler bulunuyordu. Gerçekte, rejimin değişeceği ve kişisel yönetime son verileceği ilk kez Amasya Genelgesi’nde şu sözlerle belirtildi: “Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.”
  Bu konu daha sonra Erzurum ve Sivas kongrelerinde de ifade edildi.

  [​IMG]

  1 Nisan 1923 tarihinde TBMM yeni seçimlerin yapılmasına karar verdi. Yapılan seçimler sonucu, ikinci TBMM 11 Ağustos 1923’te toplandı. TBMM kısa bir süre sonra, 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşması’nı onayladı. 27 Ekim’de Ali Fethi (Okyar) Bey’in başkanlığındaki hükümetin istifa etmesinin ardından gelişen olaylar cumhuriyetin bir an önce ilan edilmesini ve Cumhurbaşkanının bir an evvel seçilmesini mecbur kılıyordu.
  29 Ekim günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan "Cumhuriyet" önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verdi ve meclis önergeyi kabul etti. Böylece aynı gün 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet ilan edildi.
  Cumhuriyet rejimi milletimize birçok şey kazandırdı. Bunlardan en önemlisi egemenliğin bir şahsa değil millete ait olduğu gerçeğini kazandırmasıdır. Cumhuriyet rejimi, insana verdiği değer ve milletimize sağladığı insan hak ve hürriyetler nedeniyle, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma yolunda en iyi ortamı oluşturmuştur. Cumhuriyet rejimi, ülkemizde bütün vatandaşları kanun önünde eşit sayarak, hiçbir kimseye ayrıcalık tanımayarak, herkesin temel hak ve hürriyetlerini devlet teminatı altına alarak birleştirici bir özelliğinin varlığını da ispat etmiştir.