29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Neler Yapılır

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. Cumhuriyet Bayramında Neler Yapılır

  Her yıl 29 Ekim’de kutlanan Cumhuriyet Bayramı’nda çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ülkemizde olduğu gibi, dış temsilciliklerimizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde törenler düzenlenmekte, resepsiyonlar verilmektedir.

  29 Ekim sabahı Başkent Ankara’da Anıtkabir’de yapılan devlet töreninin ardından, halk tarafından da Anıtkabir ziyareti gerçekleştirilmekte, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk saygıyla anılmaktadır. Daha sonra TBMM binasına geçen devlet erkanı törene burada devam etmektedir.

  Geçit törenleri Cumhuriyet Bayramı’nın olmazsa olmazları arasındadır.

  Tören alanları Türk Bayrakları ve Atatürk posterleri ile donatılarak milli birlik ve beraberliğimiz en güzel şekilde ifade edilmektedir. Törenlerde yapılan gösteriler her yaştan insanın büyük ilgisini çekmektedir.

  Cumhuriyet Bayramı’nda “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu şiirler okunmakta, daha önceden yapılan kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye girenler organizasyonları tertip eden kurum yada okullarca çeşitli hediyelerle ödüllendirilmektedir.

  Atatürk ve Cumhuriyet ile ilgili resim ve fotoğraf sergileri açılmakta, sinevizyon gösterileri sunulmaktadır. Bütün kutlamalarda 10. Yıl Marşı ve Cumhuriyet konulu marşlar çalınmakta Cumhuriyet Bayramı coşku içerisinde kutlanmaktadır.