3 Boyutlu Altyazı Nasıl Yapılır?

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 10 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  3 Boyutlu Altyazı Nasıl Hazırlanır?

  3 Boyutlu Alt Yazı Yapma

  3D film izlemek için alt yazınızın da buna uygun olması gerekir. Özellikle son dönemlerde 3 boyutlu film izleyebileceğimiz televizyonlar arttı. Full HD yayınları destekleyen cihazlarla birlikte film keyfi sinema kalitesinde izleyebilir hale geldi. 3D bir filme alt yazı eklediğinizde yazı tek boyutlu olarak görünmektedir.Bunun için farklı bir yol izlemeniz gerekir. Günümüzde yeterli rakama ulaşmadığı için 3 boyutlu Blu-ray filmlerin fiyatları oldukça yüksek. Buna alternatif olarak 3D filmleri bir çok kullanıcı internetten indirmektedir. Ama SRT uzantılı altyazı dosyaları ile 3 boyutlu filmleri izlemek istediğiniz zaman altyazılar ekranda kaymalara neden olur. 3D filmlerde bu keyfi tam anlamıyla yaşamak istiyorsak alt yazıyı da 3 boyutlu olarak ayarlamalıyız.
  İşte yapmanız gereken ilk iş aşağıdaki linke tıklayarak programı 3D Subtiter programını indirebilirsiniz.
  [​IMG]

  3D Subtiter İndirme Linki: Download 3D-Subtitler 2.7.1.0 Free - Convert srt subtitles into a readable idx / sup subtitle - Softpedia

  Programı indirdikten sonra 3DSubtiter.zip arşivinden masaüstünüze çıkarın. Daha sonra 3DSubtitler klasörü içerisinde bulunan 3Dsubtitler.exe dosyasını çalıştırın. Programın ana ekranında Input file (.srt) yoluna filminize uygun olarak indirdiğiniz .srt uzantılı 3D olmayan altyazınızı gösteriyorsunuz. Burada 3 boyutlu olmayan altyazınızı 3 boyutlu bir altyazıya dönüştürüyor.
  [​IMG]

  İlgili alt yazıyı seçtikten sonra Output directory bölümünden 3D altyazının nereye kaydedileceğini belirliyor ve BDSuptoSub path yoluna 3DSubtitler klasörü içindeki BDSup2Sub.jar dosyasını gösteriyorsunuz. Daha sonra 3D Type kısmından ayarlarınızı ve altyazınızın boyut ve karakter kodlamalarını ayarlayabilirsiniz. Yine bu ekrandan Character table ve Language seçeneklerini Türkçe seçiyorsunuz.

  Gerekli seçimleri yaptıktan sonra sağda bulunan Check Input butonuna tıklayın ve altyazının nasıl görüneceğinin ön izlemesini buradan kontrol edin. Eğer alt yazı istediğiniz gibi görünmüyorsa 3D Type bölümündeki ayarları değiştiriniz.
  Bütün seçenekleri istediğiniz gibi tamamladıysanız Convert butonuna tıklayarak 3D altyazı oluşturulacaktır.