3.Selim Dönemi Islahatları

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 27 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Osmanlı Devleti III. Selim Devri Islahatları (1789-1807)

  III. Selim döneminde yapılan ıslahat hareketleri

  Dönemin en ıslahatçı padişahlarından biri sayılan Sultan Üçüncü Selim, Osmanlı Devleti'nde bir bir düzenleme yaparak Nizam-ı Cedid ordusunu kurmuştur. Bu köklü değişimden memnun olmayan ve önemli görevlerde bulunan bazı devlet adamları İstanbul'da bulunan Yeniçeri Ağaları ile Nizam-ı Cedid'i ortadan kaldırma planında bulundular. Bu olay Osmanlı-Rus Savaşı'nın devam ettiği yıllarda olmuştur.

  Nizam-ı Cedid giysileri giydirmekle görevlendirilmiş olan Raif Mahmud Efendi'yi ortadan kaldıran yeniçeriler, Kabakçı Mustafa'nın lider olmasını sindiremeyip ayaklandılar. Bu ayaklanmayla ilgili kararlar almak üzere Osmanlı hükümet mensupları toplandı. Fakat Sadaret Kaymakamı Köse Musa Paşa ayaklanmanın çok fazla ciddiye alınmamasını söyleyerek Nizam-ı Cedid birliklerinin bu olaya müdahale etmesini engelledi. Böylece meydan boş kaldı ve asiler daha çok taraftar topladı.

  Nizam-ı Cedid'in kaldırılması isteğinde bulunan asiler karşısında Sultan 3. Selim, Nizam-ı Cedid'i kapatmak zorunda bırakıldı. Ayrıca sultanın tahttan da inmesini istediler ve Sultan Üçüncü Selim 29 Mayıs 1807'de padişahlıktan ayrıldığını açıkladı. 3. Selim, tahttan indirildikten sonra sarayda bir yıl daha yaşadı.

  3.Selim Döneminde Osmanlı-Fransız İlişkileri başlamış, Lale Devri'nde gelişmişti. Osmanlı Devleti'ne , Venedik ve Avusturya ile yapılan savaşlarda destek olmuştu.
  Kanuni Sultan Süleyman döneminde başlayıp, Sultan Birinci Mahmud zamanında genişletilerek süren kapitülasyonlar, Osmanlı-Fransız dostluğunu pekiştirmişti. Bu ilişkiler 18.yüzyılın sonlarına doğru bozulmaya başladı.

  Osmanlı Rus ilişkileri 1789 ve 1805 yıllarında imzalanan antlaşmalar ile düzelmeye başladı. Fakat Ruslar, izledikleri politikalarından vazgeçmediler. Rus baskısından kurtulmak isteyen Osmanlılar, boğazları Rus gemilerine kapadı. Rus yanlısı olan Eflak ve Boğdan Beyleri değiştirildi.