30 Ağustos Zafer Bayramı Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Belirli gün ve Haftalar' forumundadır ve webkolik tarafından 1 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  30 Ağustos Zafer Bayramı Hakkında Bilgi

  30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili Kısa Bilgiler

  Çok yakında kutlayacağımız 30 Ağustos Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en şanlı sayfalarından birisini temsil eder. Bayram olarak kutlanan 30 Ağustos,1922 tarihinde 26 Ağustos'ta başla*yıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni yani “Büyük Taarruz” anmak için düzenlenmektedir.

  Zafer Bayramı, törenleri tüm Ülkede kutlanır. Devlet erkanı ve bir çok vatan*daş, Ankara'da Anıtkabiri, diğer illerde de anıt ve şehit*likleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk'e, silah arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askeri birlikler geçit törenlerine katılır. Daha*sı dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye'de resmi tatildir.

  Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir'de kutlanmıştır. Resmi olarak Zafer Bayramı ilan edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur.