abdest nasıl alınır resimli abdest tarifi ve hükümleri

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Yavuz tarafından 19 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. Euzubesmele diye isimlendirilen euzubillahimineşşeydanirracim bismillahirrahmanirrahim denildikten sonra;

  [​IMG]

  niyet ettim Allah rızası için abdest almaya denilerek eller yıkanıp üç defa ağza su verilerek fazla mübalağa yapmadan çalkalanır ve burnumuza da aynı şekilde su çekilerek temizlenir. Ayrıca abdeste başlamadan önce dişleri misvaklamak da sünnettir.

  [​IMG]

  İmam Şafi’ye göre niyet farz amele başlarken yapılacağı için Şafii olan şahıslar yüzlerini yıkarken niyet etmeli ve yıkama sırasını bozmadan takip etmelidirler. Yani önce yüz sonra kollar başa mest ve ayakların yıkanması sıralamasını karıştırmadan yapmalıdırlar. Hanefilerde ise bu sırayı bozmamak müstehap olduğu gibi bir kimse arada başına mest etmeyi unutsa da abdestin sonunda mest yapsa abdesti sahihtir.

  Yüzümüzü anlımızın saç başlangıcından çene altına kadar ve yanaklarımızın kulak başlangıcına kadar ıslanacak şekilde üç defa yıkadıktan sonra kollarımızı dirseklerimiz ile beraber yine üç defa yıkarız. Sakalı kısa ve sık olan şahıslar parmaklarıyla sakallarını hafifçe ovalayarak suyun tenlerine ulaşmasını sağlarlar. Sakal seyrek ya da uzun ise buna gerek yoktur.

  Başımızın en az dörtte birini elimizi ıslatarak mest ederiz. İsteyen kaplama mest yaparak başının hepsini mest yapabilir. Başın dörtte birinin neresi olduğu önemli değildir. Sadece bir kısmını mest yapılması yeterlidir.

  Sünnet olan kulakların yıkanması için tekrar elimizi ıslatabilir veya başımızı mest ettikten sonra ki ıslaklık ile de yıkayabiliriz.

  Son olarak ayaklarımızı topukları ile birlikte yıkayarak abdestimizi tamamlamış oluruz. Peygamber efendimizin –ırmak kenarında bile olsanız israf etmeyiniz—hadisi şerifini unutmayıp israftan kaçınmalıyız. Allah hepimizin yapmış ve yapacak olduğumuz amellerimizi kabul buyursun. Selam ve dua ile...