Abdest Ve Nafile Namaz

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve Elif tarafından 15 Mart 2013 başlatılmıştır.

  1. Elif

    Elif Yönetici Admin

    ''Abdest öncesinde işlenmiş (küçük) günahları örter. Sonrasında nafile olarak kılınan namaz da sahibinin derecesini yükseltir.’''

    Açıklama: Bilindiği gibi İslamiyet, bir taharet ve temizlik dinidir. İslam şeriatına göre bütün vücudun yıkanmasını gerektiren hallerde büyük taharet adı verilen ‘’gusül abdesti ‘’ alınır. Gusül abdesti alınırken bütün beden temiz su ile yıkanır. Normal durumlarda namaz kılmak için abdest almak farzdır. Kur’an’ı Kerim’i ele alıp okumak, mukaddes mabedlere girmek için de abdestli olmak gerekir. Gün içinde mümkün olduğunca abdestli bulunmalıdır.Bir abdest ile bir ibadeti eda ettikten sonra henüz o abdest bozulmadan tekrar abdest alınırsa nur üstüne nur olur.

    Abdest mukaddesata karşı hrmet ve tazimin simgesi olup ilahi mağfirete kavuşmaya vesiledir. Vücudun sağlık ve temizliğne hizmet eder. Abdestin farz kılınmasının arkasında bir çok hikmet vardır. Buna göre çok faydalı olan abdestin kıymetini bilmeli buna devam etmeli. Abdestle maddi ve manevi temizlik amacını sürdürmeliyiz.