Abdestin Farzları ve Sünnetleri Nelerdir

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 6 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. Abdestin Farzları ve Sünnetleri

  Abdest; Dinimiz temizliğe büyük önem vermiştir. Yüce Peygamberimiz bir çok hadisinde temizliği emretmiş; saç, sakal, el, ağız, kulak gibi azalarımızı daima temiz tutmamızı bildirmiştir.

  Abdest almak da en büyük temizlik sayılır. Günde bir kaç defa abdest alan bir insan şüphesiz ki tertemiz olacaktır. Abdest almak; namaz kılmak, Kur’an-ı Kerim’i elle tutmak, Kabe’yi tavaf etmek için farzdır. Sevabı çok fazla olan bu ibadetin bütün Müslümanlar tarafından iyice öğrenilmesi gerekir.

  Hadis-i Şerif Abdestin dört farzı vardır; bunlar:

  1) Elleri dirsekleriyle beraber yıkamak,

  2) Yüzü alından itibaren yıkamak,

  3) Başın dörtte birini ıslatıp meshetmek,

  4) Ayakları topuklarıyla beraber yıkamak.

  Bunların haricinde abdestin sünnetleri, mekruhları vardır. Kaidelerine uygun bir abdest için; abdest almak isteyen kimse mümkünse Kıble’ye döner. Bir yere oturur ve önce euzü-besmele çekerek abdest almaya niyet eder. “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” der. Sonra ellerini, parmaklarının arasını da güzelce oğuşturarak üç defa yıkar. Sağ eline su alarak üç defa ağzını çalkalar. Mümkünse dişlerini fırçalar, yahut parmaklarıyla oğalar. Sonra yine sağ avucuna su alıp üç kere burnuna çeker, sol eliyle burnunu güzelce temizler. Yüzünü de üç defa yıkadıktan sonra önce sağ, sonra sol kolunu dirsekleriyle beraber üçer kere yıkar. Yine sağ avucuna su alıp başının en az dörtte birini veya tamamını mesheder. Islak ellerinin küçük yahud şehadet parmaklarıyla sağ ve sol kulağının içini, dışını, geri kalan üç parmağının dışıyla da ensesini mesheder. Sıra ayaklarını yıkamaya gelmiştir. Önce sağ ayağını, parmaklarının arasını da güzelce oğuşturarak, topuklarıyla beraber yıkar, sonra da aynı şekilde sol ayağını yıkar ve abdestini bitirir.

  Her aza yıkanırken çeşitli dualar okumak da sünnettir. Abdest dualarını bilmeyenler Amentü’yü okuyabilirler, bol bol şehadet getirebilirler.

  Abdestini bitirenlerin hemen kurulanmaları ve bu esnada Kadr sûresini okumaları da çok sevaptır. Sünnetine uygun bir abdest almak için bütün bu şartlara titizlikle uyulması gerekir.

  Vücudumuzdan büyük veya küçük pislik çıkması; kan, irin gibi kirli suların akması, ağız dolusu kusmak, ağızdan kan gelmesi, yatarak veya bir yere dayanarak uyumak, bayılmak, yellenmek, sarhoş olmak abdesti bozan şeylerdir.

  Abdestli gezmek çok sevaptır. Abdestli olan insanlar kolay kolay kötülük işlemezler. Sevgili Peygamberimiz bir hadis-i şeriflerinde:

  “Bir kimse hakkıyla abdest alırsa, tırnağının altlarına kadar her taraftan günahları dökülür” buyurmuştur.