Abdülaziz Cami ile ilgili bilgi

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Ayaz tarafından 14 Ağustos 2014 başlatılmıştır.


  1. Abdülaziz Cami hakkında bilgi

    Sultan Abdülaziz'in İstanbul'un Maçka semtinde yaptırmaya başladığı, ancak ölümü üzerine tamamlanamayan Aziziye Camisi'nin temelleri üzerinde bugün Swissotel yükseliyor.

    Sultan Abdülaziz de İstanbul'da bir cami yaptırmak istemiş ve bu cami için Maçka'nın Dolmabahçe'ye hakim bir noktasını seçmişti. Abdülaziz, 4 minareli olarak yaptırmak istediği cami için mimar olarak Sarkis Balyan'ı bulmuştu.

    Abdülaziz, Sultanahmet Cami kadar görkemli, 4 büyük fil ayağı üzerinde büyük bir kubbeden oluşacak bu büyük caminin giderleri için de gelir kaynakları düşünmüştü. Bunun için günümüzde ''Akaretler'' olarak anılan ve ''kira getiren'' anlamına gelen sıra evleri yaptırmıştı. Ancak 1874 sonları veya 1875 başlarında büyük bloklar halindeki temel taşları yerleştirilerek bina temelden yükselmeye henüz başlamışken, Sultan Abdülaziz 30 Mayıs 1876'da tahttan indirilmiş ve inşaat durdurulmuştu.

    Camiden geriye kalan duvarların ve fil ayaklarının temel taşlarının uzun süre bu şekilde kalması, bulunduğu mevkinin ''Taşlık'' adını almasına sebep olmuştur. Daha sonra bu temeller üzerinde önce Taşlık Gazinosu, 1980'li yıllarda ise Swissotel-Bosphorus oteli inşa edildi. Caminin, avlu olarak tasarlanmış bölümü ise Vişnezade İnönü Parkı olarak düzenlendi