Acelecilik ile Alakalı İlgili Atasözleri ve Deyimleri

Konusu 'Atasözleri ve Deyimler' forumundadır ve webkolik tarafından 4 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Acelecilik Hakkında Atasözler
  Acelecilik ile ilgili Deyimler


  Gündelik hayatın akışı ve insanların aceleciliği deyimlere de sözlere de yansımış durumda. Aşağıda atalarımızın acelecilik ile ilgili deyimler ve anlamları yazılmıştır.

  » Acele ile menzil alınmaz : Acele etmekle sonuca daha çabuk ulaşılamaz. Acele davranmak bir işin daha güzel olacağı anlamına da gelmez.

  » Acele işe şeytan karışır : Acele yapılan işin sonunda mutlaka bir aksaklık ya da bozukluk meydana gelir. Acele yapılan işlerde hata yapma ihtimali çok yüksektir.

  » Acele yürüyen yolda kalır : Bir işi acele yapan kimse şaşırır. Yavaş yavaş ve düşünerek hareket etmek daha faydalıdır.

  » Ağır git ki yol alasın : Acele etmeden düşünerek hareket eden kişi işini şaşırmadan yapar.

  » Demir tavında dövülür : Her işin uygun zamanını beklemek gerekir acele ile hareket etmek zarar getirir.

  » Geç olsun da güç olmasın : acele edip zarar görmektense biraz geç olsun ama hiçbir sıkıntı yaşanmasın daha iyidir. Acele ederek elin ayağın birbirine dolaşırsa mutlaka hata yaparsın.

  » İyi iş altı ayda çıkar : bir işin düzenli olması isteniyorsa acele edilmemeli, üzerinde uzun uzun düşünmeli ve çalışılmalıdır.

  » Terazi var, tartı var; her bir şeyin vakti var : her şeyin bir zamanı ve ölçüsü vardır. Aceleci olmamak uygun zamanı beklemek gerekir.