Adaptasyon nedir örnek verin

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve webkolik tarafından 24 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Canlıların temel amacı yaşamak ve türlerinin sürekliliğini sağlamaktır.Canlılar yaşama şanslarını artıran çevre şartlarına uygun kalıtsal özelliklere sahiptirler. Bu özellikleri adaptasyon (uyum) denilir. Adaptasyona canlılar aleminden şu örnekleri verebiliriz:

  Yarasaların çıkardıkları ses dalgasının yankısına göre etraftaki cisimleri belirlemesi bir adaptasyondur.Kurbağanın uzun dili ile böcekleri yakalaması, kaplanın keskin dişleri ve pençeleri ile avını yakalaması da onların hayatta kalma şansını artıran adaptasyonlardır.Bukalemunun bulunduğu ortama göre renk değişmesi sonucu düşmanlarına karşı korunması, bitkilerde yaprakların güneş alacak şekilde dizilmesi de birer adaptasyondur.

  Penguenler de diğer kuşların yaşayamayacağı soğuk sularda yaşayabilmeye adapte olmuşlardır.

  Örneğin tuz çalısı adı verilen bir bitkinin çok derinlere giden uzun kökleri bulunur.Bu bitki, suyu derinliklerine kadar tutan toprakta daha iyi gelişir fakat suyu sadece yüzeyde tutan toprakta iyi gelişemez. Diğer taraftan kısa köklü bitkilerse yüzeyde tutan topraklarda daha iyi gelişir. Bu yüzden suyu yüzeyde tutan toprak genel olarak kısa köklü bitkiler; derinlerde tutan topraklarda ise uzun köklü bitkiler daha çok dağılım gösterir.

  Bir türün bireyleri arasında farklılıklar olabileceği artık biliniyor. Örneğin tavşanlar aynı türün bireyleridir. Sadece iki tavşanın yaşama alanları farklıdır. Büyük kulaklar, uzun bacaklar ve geniş vücut yüzeyi ısı kaybını artırır. Bu özellikler çöl yaşamında onlara üstünlük sağlar. Küçük kulaklar, kısa bacaklar ve küçük vücut yüzeyi ise soğuk alanlar olan kutuplarda üstünlük sağlar. Bu durum tilkiler, ayılar gibi hayvanlar için de geçerlidir. Kısacası aynı yaşam alanında bulu*nan farklı organizmalar, benzer adaptasyonlar geliştirir.