Adaptasyon Özellikleri Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 19 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Adaptasyon

  Adaptasyon, Her canlı yaşam alanlarına uyum sağlamak için birbirinden çok farklı özelliklere sahiptir, yaşadıkları alanların sıcak yada soğuk, kuru yada nemli olması gibi, uyum sağladıkları bu koşullara verilen isime Adaptasyon denir. Canlılar barınma, üreme, avlanma, beslenme, düşmanlarından korunma gibi yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için bulundukları ortamlara adaptasyon gösterirler. Özellikle aynı hava koşullarında yaşayan canlılar, hayatta kalabilmek için benzer adaptasyonlar gösterirler.

  Çevre şartları değiştikçe aynı olan canlıların genetiğinde bir değişme olduğunu gözlemleriz, bu değişikliklerden bazıları, renklerinin koyulaşması, kulaklarının yada burnunun küçülmesi, bacak boyunun kısalması, tüylerinin yada kıllarının çoğalması, renklerinin koyulaşması gibi, soylarının devamının gelmesi için canlılarda bu değişiklerin olması şarttır, eğer bu değişiklikler olmasaydı, canlılar bulundukları ortama ayak uyduramaz yani adaptasyon gösteremezlerdi, bunun sonucunda bir çok canlının soylarının tükendiğini görürdük, bu değişiklere örnekler verebiliriz;

  Hayvanlarda adaptasyon
  • Sıcak iklimlerde yaşayan ayıların, soğuk iklimlerde yaşayan kutup ayılarına göre rengi koyudur, bacakları daha uzundur, ayak tabanları daha kısa ve dardır, çünkü onlar sıcak iklime bu şekilde adaptasyon sağlarlar. Kutup ayılarının rengi beyazdır, çünkü karda soğukta yaşarlar, bacak boyları soğuktan korunmak için daha kısadır, ayak tabanlarının genişliği ve büyüklüğü ise yine soğukta daha rahat yürüyebilmek içindir.
  • Karada yaşayan kurbağalar kara renginde yani koyu renktedir, fakat göllerde, derelerde yaşayan kurbağalar yeşildir, çünkü onlar sürekli yeşil yaprakların üzerinde gezerler.
  • Çölde yaşayan fare, tilki ve tavşanın kulakları ve kuyrukları diğer yerlerde yaşayan fare, tilki ve tavşana göre daha uzundur, vücutları da daha kısadır, çölde yaşayanların özellikleri vücutlarındaki ısı kaybını arttırarak, vücut sıcaklıklarını korumalarını sağlar
  Bitkilerde adaptasyon

  Adaptasyon denince sadece aklımıza sadece hayvanlar gelmez, bitkilerde yaşam şartlarına uygun olarak çeşitli değişiklikler gösterirler, bitkilerde de kaktüsü örnek verebiliriz; mesela, çöllerde yaşayan kaktüs aşırı sıcak olması nedeni ile normal sıcaklıkta yaşayan kaktüse göre daha uzun, büyük, kıvrık ve tüylüdür, bunun sebebi ise çölde, kuraklıkta yaşayan kaktüsün suyunu gövdesinde biriktirip, su kaybını azaltmasıdır, yine nemli bölgelerde yaşayan bitkilerin yaprakları, kuru bölgedeki bitkilere göre terlemeyi arttırmak için ince ve geniş olmaları gibi, mesela çam ağaçları gibi dikenli olan bitkiler dört mevsim yeşil kalıp sıcak yada soğuk iklime göre dayanıklıdırlar. İnsanlarda da, askerleri göz önüne alırsak eğer, karlı olan bölgede beyaz giymeleri, normal şartlarda ise kamuflaj giymelerine de adaptasyona örnek olarak gösterebiliriz.