Adrenalin Nedir Açıklaması

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Yavuz tarafından 24 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Adrenalin Nedir Tanımı

  Adrenalin Nedir Anlamı

  Böbrek üstü hücrelerinde oluşan hormonel salgıdır. Stres veya buna bağlı diğer uyaranlara yanıt olarak salınan adrenalininin damar düz kaslarında kasılma, bronş düz kaslarında gevşeme, kalp kası damarlarında genişleme, kan basıncında artış gösterdiği bilinmektedir. Bir tehlike, korku, öfke, heyecan durumunda salgılanır. Tehlikenin ortaya çıkmasıyla aynı anda, vücut alarım seviyesine geçer.
  [​IMG]
   

 2. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Cevap: Adrenalin Nedir Açıklaması

  Adrenalin 1894, nodrenalin ise 1949’da keşfedilmiştir. Her iki hormon katekolamin denen maddeler sınıfından olup, bunlardan adrenalin, laboratuvarlarda sentez yoluyla elde edilen ilk hormondur. Günümüzde tıbbi tedavi alanında ilaç olarak kullanılmıştır. Bunlardan bazıları; Metaraminol, efedrin, fenilefrin gibi.

  Bu hormonlar (adrenalin ve noradrenalin) tesiriyle kalp atım sayısı, dolayısıyla nabız sayısı, atardamar kan basıncı, solunum hızı ve derinliği, metabolizma, kaslara giden kan miktarı, kasların kasılma gücü ve kasların yorgunluk süreleri hep artar.

  Adrenalin Sözlük Anlamı: Böbreküstübezlerinin salgıladığı etkili bir madde; hekimlikte damarları daraltma, bronşları açma, kanamaları kesme gibi amaçlarla kullanılır.