Ağaç Türleri Ve Özellikleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 11 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Ağaç Türleri

  Ağaç Türleri; Meyve veren, gövdesi odun ya da kereste olmaya elverişli olan aynı zamanda uzun yıllar yaşayan bitkilere ağaç denir. Boyu en az beş metre, çapı on cm'den az olmayan, dal sürgün ve yaprakların oluşturduğu tepe tacını ya da dallarını yalnızca bir gövde üzerinde taşıyan, her sene çap olarak büyüyen, kalınlaşan, sürgün vererek boylanan, yapısal hücrelerinin büyük kısmı odunlaşmış olan uzun ömürlü çok yıllık bitkilerdir.

  Bir ağacın yapısını oluşturan unsurlar dört ana gruptan oluşmaktadır bunlar, kök, gövde, dal ve yapraklarıdır. Bu organları şekillendiren temel nitelikler şekil, ağırlık, yoğunluk, boyut, hacim, boy, çap, yıllık büyüme gibi özelliklerdir. Ağaçların yaşamını sürdürmek gelişip büyümesi için ışık, karbondioksit, oksijen, sıcaklı su ve mineraller gibi bunun yanında bölgesel ve iklim hayati önem taşıyan maddeler ve şartlardır. Ağaçlar, topraktan mineral ve su maddelerini, havadan ise karbondioksidi almak, buna ek olarak güneş ışınlarını almak ve organik madde üretmek, doğaya canlıların vazgeçilmezi oksijeni vermek, canlılar için barınak ve besin ihtiyacını sağlamak gibi hayati önem arz eden işlevleri bulunmaktadır. Ağaçların bu görevlerini meydana getirirken çevrelerinde bulunan canlı cansız tüm yaratılanlarla karşılıklı etkileşim ve iletişim halindedir. Bu sebeple ağaçların içinde bulundukları eko sistemde vazgeçilmez unsurlardır. Ağaçların yanması (orman yangınları) diğer anlamda yok olması demek yaşam dengesinin bozulması ve yaşamın ve iklimlerin olumsuz yönde etkilemesi eko sistemin bir nevi bozulması anlamı taşır.

  Ağaçlar su, mineraller, ışık, yer ve benzeri maddeler nedeniyle birbirleriyle amansız bir rekabet içerisine girerler. Bu mücadeleyi önde tamamlamak için, diğer bir anlamda hayatta kalmak ve kök ve tepelerini hızlı bir şekilde büyütmeye çalışırlar. Güneş olmadığında da hayatta kalabilmek için yapraklar üretirler. İşlevini kaybeden organlarını gövdesinden atar. Aynı zamanda rakiplerinin güneş ışığını almasına engel olarak alt etmeye çalışır. Bazı ağaç çeşitleri yaprak ve kök kısımlarından salgıladıkları sıvı veya gazlarla komşu ağaçlara zarar bile verdikleri araştırmacılar tarafından gözlemlenmiştir. Bu ağaçlara örnek verecek olursak Ceviz, ıhlamur, meşe, huş, dış budak gibi ağaçlardır.

  Ağaçların Sınıfı ve Çeşitleri;
  Ağaçlar olgun çağa geldiklerinde oluşturdukları uzunluğa göre üç sınıfa ayrılmaktadır.

  Birinci Sınıf Ağaçlar ve İsimleri; Bu sınıfa giren ağaç çeşitleri Ladin, sedir, melez, sekova, duglas, karaçam, sarı çam, dış budak, kayın, meşe, akağaç ve kızılağaçlarıdır. 100-150 yaşlarında tahmini 35-40 santim uzayabilen ağaçlar grubunda yer alırlar.

  İkinci Sınıf Ağaçlar ve İsimleri;
  Bu sınıftaki ağaçlar ise ardıç, andız, fenike ardıcı, akağaç, kızılcık, pırnal meşesi, mazı meşesi, çitlembik, dene, keçiboynuzu, teşbih ağaçlarıdır. Bu ağaçlar İleri yaşlarda 25 metre ye kadar uzaya bilmektedirler.

  Üçüncü Sınıf Ağaçlar ve İsimleri; Bu sınıftaki ağaçlar da akasya, akça kesme, boz pırnal, geyik dikeni, iri fındık, sarısalkım, vişne, kiraz, kayısı ağaçlarıdır. Bu ağaçlar ise ileri yaşlarda 6-10 metre uzaya bilmektedir.

  Ağaçlar meyve veren ve meyve vermeyen ağaçlar olarak iki başlık altında toplanmaktadır.

  Meyve Veren Ağaç Türleri; Bu türe ait olan ağaçlar şunlardır. Kayısı, erik, kiraz, vişne, elma, armut, dut, ceviz, badem, fındık, zerdali, kestane, incir, ayva, üzüm, portakal, mandalina dır. Bu sayılan meyveli ağaçların çoğu ülkemizde yetişmektedir. Coğrafi ve mevsimsel olarak ülkemizde yetişmeyen meyveli ağaçlarda şu şekildedir. Hurma, kivi, ananas gibi tropikal ve ılıman meyvelerdir.

  Meyve Vermeyen Ağaç Türleri; Bu sınıfa giren ağaç türleri iki gruba ayrılmaktadır. Bunlar İbreli ve yapraklı ağaçlardır. İbreli ağaçlar çam, köknar, sedir, ladin, ardıç gibi ağaçlarıdır. Yapraklı ağaçlar ise meşe, gürgen, kayın, kızılağaç, kestane, kavak, dış budak, ıhlamur kara ve akağaç gibi ağaçlardan oluşmaktadırlar.