Ağaç Yaşken Eğilir ile ilgili kompozisyon ödev

Konusu 'Konu Anlatımı' forumundadır ve Demir tarafından 3 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Ağaç Yaşken Eğilir hakkında kompozisyon

  Atasözleri geçmişten günümüze süregelmiştir, onlar insanlara doğru yol gösterirler. Küçüklerle, büyüklerle, aileyle, dostlukla ilgili atasözleri vardır, onları hayatımızda kullanabiliriz. Mesela, “Ağaç yaşken eğilir” diye bir atasözü var.
  Bu atasözü bence büyüklerin ve küçüklerin terbiyesiyle ilgili. Bir çocuk küçükken gelecekte onun nasıl bir insan olacağını bilmeyiz. Elbette, annelerle babalar kendi çocuğuna terbiye verirler. Onlar hiçbir zaman çocuğuna kötülük dilemezler, tam tersi iyi bir insan olmasına çalışırlar, çabalarlar. Bence çocuk küçükken öğretileri, bilgileri kolayca alabilirler. Terbiyeli, eğitimli insan hiçbir zaman, hiçbir yerde kendisini kaybetmez. Eğer çocuk kimseye itaat etmezse, kendisini yüksekte görürse, geleceğini düşünmezse kim bilir ne zaman yolunu kaybeder. İlk önce çocuklara anneleriyle babalarının bakmaları, ilgilenmeleri önemlidir, bu doğru, şu yanlış diye söylemeleri lazım. Sonra okuldaki öğretmenlerinin de eğitim vermesi önemli, çünkü çocuğun gününün yarısı okulda geçer, öğretmenleri davranışlarını bilirler. Çocuk büyüdükten sonra iyi terbiyesiyle hayatına ilginç bir şekilde devam edebilir, insanlarla ilişki kurmasını öğrenir. Kaba olsa, o zaman insanlar da ona öyle davranırlar. Çocuklara küçükken bir şeyi öğretmek kolaydır ama büyüklere zordur. Çünkü büyükler sadece kendisini dinlerler, başka insanlar bir şey söylese hoşlanmazlar ama çocuklar şirinler ve uysallar, her şeyi hemen anlarlar, kolayca öğrenirler ve alışırlar.
  Hepimiz bir zamanlar küçüktük, annelerimizle babalarımız bizi büyüttüler, okuttular, eğitim verdiler. Biz de bu aldığımız eğitimi gelecekte kendi çocuklarımıza verelim. Her şeyin doğrusunu öğretebilmemiz için önce kendimizin doğru olmamız gerekir. Alışkanlıkları ve aldığı eğitim sayesinde karakterleri şekillenir. Sağlam karakterli çocuklar yetiştirebilmek için çocuklara doğru eğitim vermek gerek. Doğrular daima doğrudur, yanlışlar da yanlıştır. Bunu iyice öğretmek gerek, ders verir gibi değil, yaşarken öğretelim ve kendimiz de iyi örnek olalım onlara. Onlar büyüklere bakarak aynılarını yaparlar, bunun için önce büyüklerin kendi hareketlerine dikkat etmeleri gerek.
  Yazan: Asılgül Abdırahmanova
   

 2. AD...........
  SOYAD...................
  NO..........
  KONU Ağaç Yaş İken ..Eğilir
  EĞİTİM
  Bir insanın eğitimi küçük yaşta başlar.Bir insan küçük yaşta eğitim gördüyse
  büyüdüğünde de aynı işlemi uygular.


  Bir anne ve baba çocuğunun iyi yerlerde yetişmesi için büyük bir ilgi göstermeleri
  gerekiyor.Aynı zamanda bu ilgi çocuğu etkiliyor.Yaşam boyunca çocuklar aldığı eğitimden
  hiç değişmez. Çünkü bu eğitim nasıl yapıldıysa öyle kalır.Anne ve baba çocuğu için çaba
  verir.Bir insan nasıl yetiştiyse büyüdüdüğünde de öyle kalır. Ama anne ve babalar bu
  çabaya önem vermelidir. Bir insan büyüdüğünde saygılı ve efendi olmalıdır.Zamanında anne
  ve babaları nasıl önem verdiyse o da öyle kalır.Bu yüzden kendini değiştirirsen değiştiremezsin. Bu yüzden eğitim küçük yaşta başlar.


  Bize verdikleri eğitimde bizde örnek alacağız. Her zaman eğitim küçük yaşta başlıyor.
  Bir anne ve babanın çabası önemlidir . Anne babamız eğitimi nasıl veriyorsa öyle kalırız.