Ağız Kanseri Nedir Kısaca

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 9 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Ağız Kanseri Nedir?

  Günümüzde birçok kişi ağız kanseri hastalığından tedavi görürken dünya genelinde yapılan araştırmalardan her 5 kişiden biri ağız kanseri hastalığından hayatını yitiriyor! Uzmanlar ağız kanseri konusunda kişileri uyararak ağız kanserini önlemenin yolları hakkında bilgiler veriyor!

  Ağız Kanseri Nedir?
  Ağız kanseri dudak dil yamak ve boğazı etkileyen ve ağız yarası olarak değişik formlarda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Ağızda bazen kırmızı ya da beyaz lekeler olarak ortaya çıkar. Sigara kullanımı ve ağız kanseri arasında belirgin bir ilişki vardır. Sigara ve alkol kullanan bireylerde ağız kanseri riski normal bireylere nazaran 30 kat daha fazladır.

  Ağız kanseri riskiyle karşı karşıya kalmamak için düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gidiniz. Hekiminizin önerdiği ağız bakımı detaylarını atlamanızda fayda var. Diş hekiminiz şüpheli bir durum tespit ettiğinde; Detaylı test yaptırmanız isteyebilir. Böyle bir durumda teşhis için o alandan küçük bir parça alınır ve ağız kanseri tespit edilirse kan testi gibi öngörülen testler yapılır.

  Ağız Kanseri Nasıl Önlenir?
  Sağlıklı bir hayat için yapmanız gerekenler listesinin en baş sıralarında yer alacak birinci konu sigarayı bırakmak! Sigara içmek tüm organlarınıza zarar verdiği gibi ağız ve diş sağlığınızı tehdit ediyor.
  Ağız kanseri riskine yakalananların birçoğu sigara ve alkolden kaynaklı! Çünkü sigara birçok hastalığın sebebi olduğu kadar ağız kanserinin de en önemli nedenlerindendir. Bunun yanında alkol kullanımı da ağız kanserine yakalanmada en az sigara kadar büyük bir risk kaynağıdır. Ağız kanseri tedavisi genelde hastalığının derecesine göre değişmekte. Erken teşhis ve tedavi her kanser türünde başarı oranını etkilediği gibi ağız kanseri hastalığında da oldukça önemli bir etkendir.