Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur Kitabı Kısa Özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Nehir tarafından 13 Ocak 2014 başlatılmıştır.

  1. Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur Kitap Özeti

    Mümtaz ve Suat'ın Nuran'a olan aşklarıdır öykünün merkezi. Mümtaz ve Nuran birbirini sevmekte ve evlenmeyi tasarlamaktadırlar. Ümitsizliğe düşen Suat ise kendini asarak intihar eder. Bu trajedi nedeni ile Nuran'dan ayrılan Mümtaz'ın iç dünyası yıkılmıştır. Radyoda II.Dünya savaşının başladığı haberi verildiği sıradaSuat'ın hayalini gören Mümtaz merdiven başına yıkılır (bazı edebiyat incelemecileri sonda Mümtaz'ın öldüğü biçiminde yorumlar yapmış olsalar da Tanpınar'ın metninde ölüm telaffuz edilmiyor).

    Mümtaz Beyazıt Sahaflar Çarşısında salaş dükkanlarda bit pazarında Çekmece'de balıkçı muhitinde ve kır kahvelerinde dolaştırırken İstanbul'un bir kronikçisiİstanbul'da eski zamanın donup kaldığı ve biriktiği köşelerin bir tasvircisi oluyor romanda. Huzur'un sonraki bölümlerinde Boğaz'a zengin bir eve sanki başka bir dünyaya geçiyoruz. Pırıl pırıl görünen modern semtte önceleri çok mutlu olan Mümtaz giderek bu çevrede yaşayan insanlardan kaynaklanan olayların sonucunda yıkılır. Geçilmemesi gereken bir sınırı çiğnemiştir o!

    Her yeni tecrübe gibi şahsîdir her yeni tecrübe gibi ilktir. Mümtaz bindiği bir Ada vapurunda Nuran’a rastlamış ve “Tehlikeli denecek derecede zengin her ihtimale gebe her mânasında velûd bir kadınlık hayatı(nın) bakımsız bir tarla gibi sırf kendisini işleyecek erkeğin yokluğundan yarı hülyâ yarı verimsizliğin bütün sebeplerini kendisinde gören bir aşağılık duygusu içinde akıp gittiğini” farketmiştir. Bu tesbitin arkası kendiliğinden gelecek ve zalim bir çocukluğun ara sokaklarından geçerek kendisini İhsan’ın kollarına atan Mümtaz fikrî zeminini sağlamlaştırmış bir insan olarak duygusal arka planını inşa etmeye soyunacaktır: “O madem ki artık benim için herşeydir o halde bütün kâinatımla ona taşınmalıyım.” der.