Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur Romanı kısaca özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Ceren tarafından 13 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör


  Ahmet Hamdi Tanpınar Huzur Romanı özeti

  HUZUR ROMANI KONUSU:

  Mümtaz’ın başından geçen olaylar ve Nuran’la yaşadığı olaylar.

  HUZUR ROMANI ÖZETİ:
  Mümtaz, Nuran’a olduğu kadar, İstanbul’a da âşıktır. Huzur’da İstanbul sadece bir güzel şehir, roman kişilerinin içinde yaşadığı bir çevre degildir; başlı başına bir roman kişisidir, bir sevgilidir. Bir bu değil, elbette, Huzur. Birtakım sorunların özellikle tartışıldığı, temel sorunun Batı-Doğu çatışması biçiminde görüldüğü bir tarihsel dönem içinde gerçek bir “huzur”suzluğu yaşayan bir aydın kuşağının kendilerince bir yeni bileşime varmak çabalaının çok belirgin olduğu bir roman… Fakat ağır basan Mümtaz-Nuran ikilisinin aşkı oluyor.

  Huzur, dört bölümdür. Birinci bölüm, Mümtaz’ın amcasının oğlu “İhsan” Bir ayağı sakat, çiçekbozuğu, gözlerinin içi gülen bir adam .”Mümtaz ‘ın ilk izlenimi budur. İhsan hakkında ufak tefek bilgiler veren bu bölüm, gerçekte, Mümtaz’ın çoçukluk yıllarını, kişiliğinin oluşmasında etkisi olan olayları, İhsan’la karşılaştıktan sonraki fikri gelişmesini anlatır.

  19. sayfada, bir geriye dönüşle Mümtaz’ın çoçukluğu anlatılır. Mümtaz, çoçukluğunda, savaşın dehşetini yaşamış, vurulan babasının ve kısa bir süre sonra ölen annesinin ölümünü görmüş, mahzun, yalnızlığı ve hayal kurmayı seven bir çoçuktur.

  Mümtaz’la Nuran bir sene evvel, bir mayıs sabahı Ada vapurunda tanışmışlardır. Mümtaz Nuran’la tanışmadan önce çok kötü bir durumdaydı, kensine ölümü kurtuluş olarak gördügü zamanda Nuran’la tanışması onu Nuran’a olan sevgisini daha çok artırdı.

  Mümtaz Nuran’ı sade güzel ve seven, sevilmekten hoşlanan kadın değildi. Her şeyden evvel çok iyi bir arkadaştı. Garip bir anlayışı, güzel şeyleri bilerek tadışı vardı. Musikiden iyi anlıyordu.

  Nuran’ın Mümtaz’a karşı olan sevgisinde annelik hissi, aşk, hayranlık ve biraz da minnet vardı. Kitabın birinci bölümünde bunlar anlatılmaktadır.

  Yazın bitmesi sanki Mümtaz’la Nuran’ın aşklarının da sona ermesidir: Teşrin ortalarına doğru saadetleri yavaş yavaş gölgelenmeye başlamıştı.” Mümtaz yazı masasını, lambayı, kitaplarını düşündü. Plakalarını gözden geçirdi. Hepsi can sıkıcıydılar. Hayat, çok defa bir şeye asılmakla kabildir. Genç adam bu mucizeli bağlanışı hiç bir yerde bulamıyordu.”

  Üçüncü bölüm Suat’tır. Suat’ın, Evet, bir adımda eski, yeni ne varsa hepsini silkip fırlatmalı. Bu bölümde uzun uzun musiki gecesi anlatılır. Nuran’ın Mümtaz’dan uzaklaşır gibi olması, Adile ve Yaşar çevresinde geçen geceler, Mümtaz’ın acıları “yarı vakitlerini yazı hatırlamakla” geçirmeleri ve sonunda Suat’ın bir Dostoyevski romanından çıkıp gelmişe benzeyen davranışı, Mümtaz’ın evinde kendini asarak Nuran’la Mümtaz’ın aşkına son darbeyi indirmesi…

  Suat’ın intiharı Nuran’ı çok etkiler Mümtaz’la evlenecekleri gün gördüğü bu sahne karşısında yıkılır, alır başını Bursa’ya gider. Suat yaşarken yapamadığını kendini öldürerek yapmıştır.

  Dördüncü bölüm Mümtazdır ilk üç bölümün muhassalası olan Mümtaz. Mümtaz’da Suat saplantısı ve ruhsal dengesizlik başlar. Nuran’ı kaybetmiştir. Mümtaz, Nuran’ı kaybederse çıldıracağını daha 166. sayfada söylemişti. Ve Mümtaz Nuran’ı kaybetmiştir. Mümtaz için dehşet verici olan ikinci şey, savaşın başlaması, kitabın son sayfasında gerçekleşir.”Yan pencerelerden birinde bir radyo, Hitler’in o gece verdiği hücum emrini tekrarlıyordu. İhsan da iyileşmeye başlamıştır; yani Mümtaz’ı ayakta tutmaya yarayan sorumluluk duygusu da dayanağını yitirmiştir. Sonunda Mümtaz çıldırır.

  HUZUR ROMANI ANAFİKRİ:
  Yaşamımızdaki tüm olumsuzluklara rağmen, yaşama azmimizi hiç bir zaman kaybetmemeliyiz.

  HUZUR ROMANI OLAYLARIN VE SAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
  Mümtaz: Küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiştir. Amcaoğlu İhsan’ın yanında yaşamaktadır. Mümtaz’ın her şeyiyle İhsan ilgilenmiştir. Mümtaz hoşgörülü, sevecen, çalışkan bir insandır.

  Nuran: Fahir’den boşandıktan sonra yaşama Mümtazla bağlanmıştır. İyi kalpli, dost canlısı, sempatik bir kişiliktir.

  İhsan: Mümtaz’ın amcasının oğludur. Mümtaz’la yakından ilgilenmiştir. Ağır bir hastalık geçirmiştir. Babacan, hoşgörülü, kültürlü birisidir.

  Macide: İhsan’ın karısıdır. Genellikle duygularıyla hareket eden iyi kalpli biridir.

  Suat: Mümtaz’ın akrabasıdır ve Nuran’ın liseden arkadaşıdır. Lise yıllarında Nuran’a âşıktır. Herkes tarafından hala sorumsuz bir insan gözüyle bakılmaktadır. Bu onu olumsuz yönde etkilemektedir.