Ahmet Haşim Edebi Kişiliği Kısaca

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 28 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin  Kısaca Ahmet Haşim'in Edebi Kişiliği hakkında bilgi

  Ahmet Haşim edebiyatımızda hiç bir toplumsal sorununa yaklaşmadan sadece iç derinlikler dediğimiz duygusallığa bağlı bağlı özlemleri ve doğ sevgisini dile getirmiştir. Şair Ahmet Haşim hece ile şiir yazmak yerine bütün şiirlerini, aruzla yazmıştır. Haşim'e göre, şiirin dili nesir gibi anlaşılmak için değil, musiki ile söz arasında, sözden ziyade musikiye yakındır.

  Ahmet Haşim Edebi Kişiliği ve sanatı

  Ona göre şiirin anlam bakımından açık olması gerekmez.En derin ve tesirli şiir herkesin istediği tarzda anlayacağı şiirdir. Şiirin doğduğu yer bilinçaltıdır. Konu ise sadece terennüm için bir araçtır.

  Şiirlerinde sadece aruzu kullandı. Çocukluk anılarını, aşk ve tabiat şiirlerinde kullandı. Hassas ve içine kapanık biri olan Ahmet Haşim'in şiirlerinde reel hayattan uzak, hayali bir dünyaya sığınma isteği görülmektedir.
  Farklı nazım şekillerini eserlerinde denedi ancak daha çok serbest müstezatı tercih etti.

  Ahmet Haişim kadınları tasvir ederken dilber, buse, dudak, leyli, saç, göz gibi kadın ve güzelliğe dair kelimeler kullanmıştır.

  Ahmet Haşim için renkler de önemlidir. Değişik renk tonlarını eserlerinde kullanmıştır.

  Ünlü şairimiz Şiir dışında, nesir alanında fıkra, gezi notları ve hatıra türünde yazılar da yamıştır. Nesir dilini şiirlerinden daha sade kullandı.Genellikle kendi ruh halini doğa vasıtasıyla yansıtır. İç dünyasında Ay ve Akşam sözcüklerine özellikle vurgu yapar.
  Şiirlerinde deniz, göl, havuz, kuş, gül ve su bulunur . Annesini kaybettiği dönemde şiirlerinde hüznü ifade eden kelimelere daha fazla yer verdi.
  Ahmet Haşim'in şiirlerinde geçen kelimeler üç grupta toplanabilir. Bunlar; Doğa, şairin kendisi ve kadın.Ama eserlerinde en geniş yeri doğa tutar.