Aile Hayatını Etkileyen Etmenler Nelerdir

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 16 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Aile hayatının sağlıklı ve mutlu sürmesi için evlilik sonrasında da bazı etmenlerin göz önüne alınması gereklidir. Bunların başında sosyal, ekonomik ve kültürel etmenler ile aile bireylerine ait etmenler gelmektedir.

  Sosyal Etmenler:
  Ailenin içinde bulunduğu sosyal çevre, aile hayatını etkileyen en önemli etmendir. Ailenin yaşam biçimi, eşlerin çalışıp çalışmaması, akraba ve arkadaşlarla kurulan ilişkiler bu sosyal çevrenin etkisiyle şekillenir. bayramların ya da düğünlerin birlikte kutlanması aile bireyleri arasındaki bağları kuvvetlendirir. Aynı zamanda üzüntü verici olaylarda birlik ve dayanışma içinde olunması da insanların ortak gereksinimlerindendir. Bu ilişkilerin güçlü olması bireylerin, dolayısıyla aile hayatının mutluluğunda rol oynar.

  Ekonomik Etmenler: Aile içinde huzurun ve güvenin sağlanması, beslenme, eğitim, sağlık ve eğlence gereksinimlerinin karşılanması ekonomik olanaklara bağlıdır. Ailenin ekonomik gücünün sağlanması sadece anne ve babanın sorumluluğu değildir. Tüm aile bireyleri ailenin gelirine uygun harcama yaparak aile bütçesine katkıda bulunabilir.

  Kültürel Etmenler: Din, dil, inanış, örf ve adetler, aile hayatını etkileyen önemli kültürel etmenlerdendir. Aile bireyleri ve aile ile diğer sosyal kurumlar arasında kültürel etmenlerin uyumlu olmaması ve çatışmalar yaşanması ailenin huzur ve mutluluğunu olumsuz etkiler.

  Aile Bireylerine Ait Etmenler: Aile bireyleri arasında iyi bir iletişim olması, sevgi, saygı ve hoşgörüye dayalı bir aile hayatı, ailenin mutluluğunu oluşturan en önemli etmenlerdendir. Bu etkileşimler aile bireylerinin zorluklarla başa çıkmasına, aile içinde yaşanılan sorunların ve tartışmaların aile hayatına zarar vermeden çözümlenmesine olanak sağlar. Yukarıda sayılan etmenlerin olumlu etkilediği, mutlu ve huzurlu bir aile ortamında yetişen çocuklar sağlıklı bir şekilde büyür. Anne ve baba arasında iyi ilişkilerin bulunduğu, çocuğun duygusal ve bedensel gereksiniminin karşılandığı bir ailede yetişen çocuk ruh sağlığı için çok önemli olan temel güven duygusunu kazanır. Mutsuz, huzursuz, tartışma ve kavgaların hâkim olduğu aile ortamlarında büyüyen çocuklar güvensizlik hisseder, ruhsal ve zihinsel gelişimini tamamlayamaz. Bu çocuklarda zararlı alışkanlıklara yönelme, bedensel ve ruhsal hastalıkların ortaya çıkmasına kadar giden sorunlar görülebilir.