Aile İçerisinde Problem Çözme

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve webkolik tarafından 30 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  "Aile İçerisinde Problem Çözme"

  Her kurum gibi evliliğin de zamanla aksayan, düzeltilmesi gereken yönleri olacaktır.

  Evlilik, iki ayrı kişiliğe sahip insanın beraberliği ile kurulan yeni bir yaşama şeklidir. İdeal olan, eşlerin aile içindeki problemleri çözmeye yöneldiği, birbirlerinin kişiliğine saygı gösterdiği evliliktir. En doğrusu, karı kocanın sen ben kavgasına girmeden problemlerini çözmeye çalışmalarıdır.

  Aile üyeleri bir arada yaşadıkları sürece, ne kadar iyi niyetli olursa olsunlar, aralarında bazı tartışmaların çıkması kaçınılmazdır. İnsanlar tartışabilir; bu kötü bir şry değildir. Önemli olan tartışma üslubuna özen göstermektir.

  Kimse, kimseyi tartışarak yenemez. Bugüne kadar tartışarak kimse bir diğerine galip gelememiştir. Bu nedenle tartışmayı ''Kim haklı'' biçimde sokmamak gerekir. Kimin haklı olduğu o kadar önemli değildir. Çünkü haklı olmak, mutlu olmaya yetmez. Önemli olan sevmek, sevilmek ve mutlu olabilmektir..

  Öyleyse aile üyeleri '' kim haklı?'' mücadelesine girerek birbirini suçlamamalıdır.

  Ane baba ve çocular, aralarındaki problemi çözmeye çalışırken birbirlerine bağırmadan, birbirlerini suçlamadan konuşmalıdırlar. Önemli olan sevmek, sevilmek ve mutlu olmaktır.