Aile Planlamasının Ana-Çocuk ve Toplum Sağlığına Olumlu Etkileri

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Aile planlamasının uygulanması ile her aile bakabileceği kadar çocuk sahibi olur. Gebelik, düşük ve lohusalığa bağlı anne ölümleri azalır. Çok ve kısa aralıklarla yapılan doğum sonucu annede oluşan kansızlık, vitamin eksikliği gibi hastalıklar ile üreme organları hastalıkları engelenir. Gebe kalma korkusu ile oluşan ruhsal sorunlar önlenir. Sağlıklı anne sayısı artar.

  Aile planlaması çocuk sağlığını da olumlu etkiler. Erken doğum ve düşük doğum kütleli bebeklerin doğma ihtimali azalır. Bebek ölümleri ve doğumsal anormallikler azalır. Sağlıklı çocuk sayısı artar. Bakılabilecek kadar çocuk yapılmasıyla çocukların hastalıklara yakalanma ihtimali azalır. Ailelerin çocukları*na yeterli sevgi ve ilgi göstermesi ile çocukların zihinsel, bedensel veya ruhsal gelişmeleri olumlu yönde etkilenir.

  [​IMG]
  Çocuğun sağlıklı gelişimi için yeterli ilgiye gereksinimi vardır.

  Aile planlaması hizmetlerinin yaygınlaştığı toplumlarda sağlıklı anne ve çocuk sayısı artar. Hızlı nüfus artışının olumsuz etkileri azalır. Aile planlaması, toplumun sağlık düzeyi ve ekonomik düzeyinin gelişmesini sağlar.