Ailenin sağlamlığı ne demektir?

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 27 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Türklerin dünyada çok geniş bir coğrafi alana yayılmalarına rağmen, varlıklarını sürdürebilmeleri alie yapılarının sağlamlığından kaynaklanıyor. Tarihin her döneminde Türk ailesini üyeleri arasında, sıkı bir bağlılık ve dayanışma olmuştur. Aile fertleri arasındaki bu dayanışma ve bağlılık Türk ailesinin sağlam yapısının temelidir.

  İyi bir aile kurabilmek için isabetli bir evlilik yapmak gerekir.Evlenmeyi düşünenler şunlara dikkat etmelidir:

  *Evlenecek adayların, mutlu bir evlilik yapabilmeleri için belirli bir ekonomik yeterliliğe ulaşmış olmaları gerekir.Yoksulluk içerisinde yaşayan eşlerin, evliliklerini sağlıklı yürütebilmesi oldukça zordur.Nitekim yoksulluk yüzünden yıkılan çok sayıda aile var. Bir Türk atasözünde, ''Varlık seviştirir, yokluk dövüştürür'' denilmekte...

  *Mutlu bir evlilik için eşlerin yeterli olgunluğa ulaşıp evliliğe hazır olmaları da gerekir.Ne yazık ki yeterli olgunluğa ulaşamamış kişilerin kurduğu evliliklerin çoğu hüsranla sonuçlanıyor.Bu sebeple evlenmeye aday olan kişilerin belirli bir olgunluğa ulaşmaları önemlidir.

  *Evlenecek kişiler manevi değerlere sıkı sıkıya bağlı olmalıdır.Manevi değerler karşılıklı olarak benimsenmeden, ailenin fonksiyonlarını yerine getirmesi mümkün değildir.

  *Evlenecek kişilerin hayatı paylaşma sorumluluğunu hissetmeleri gerekir.Sorumluluk duygusu yeterince gelişmemiş olanların, evlilikten uzak durmaları daha hayırlı olur!.

  *Evlendikten sonra da eşler, birbirine paralel bir gelişme seyri içerisinde olmalıdır. Her şeyin hızla değiştiği dünyamızda eşlerden biri gelişirken, diğeri yerinde sayabilir. Bu durum, eşlerin birbirini anlamamasına ve uyumsuzluğa sebep olur. Bu nedenle karı-koca gelişmede birbirini destekleyip birbirine paralellik sağlamalıdır.

  * Karı-koca arasındaki cinsel uyum da mutlu bir evlilik için çok gereklidir.