Akciğer Solunumu Nedir Kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Lavinia tarafından 10 Ocak 2015 başlatılmıştır.


  1. Akciğer Solunumu hakkında bilgi

    Balıklar hariç, omurgalı hayvanlardaki solunum tipi. Dışarıdan oksijenin alınıp, karbondioksitin verilebilmesi için bu canlılarda akciğer adı verilen organlarla solunum yapılır.
    Bütün omurgalılarda akciğer yapıları ve akciğer solunumları birbirine benzemez. Kurbağalarda akciğerler sabun köpüğüne benzerler. Bunlarda solunum sadece akciğerler yoluyla yapılmaz. Kurbağalarda deri solunumu ve larva dönemlerinde ise solungaç solunumu da görülür. Kurbağalardan daha gelişmiş canlı grubu olan sürüngenler daha mükemmel akciğere sahiptir ve kurbağadaki diğer solunum tipleri görülmez. Kuşların da oldukça aktif bir akciğer solunumları vardır. Akciğerleri ile içi boş olan kemikleri arasında yakın ilişki vardır.
    Akciğer solunumunda esas akciğerin genişlemesiyle iç basıncın düşmesi sonucu dışarıdan içeriye hava girmesi, akciğer kasılınca iç basıncın artması sonucu havanın dışarı atılmasıdır. Bu arada akciğere dolan hava, hava keselerini doldurduğunda içindeki oksijen çevrelerini jaran kılcal damarlara verilir ve kılcal damarlardaki karbondioksit de içeriye alınır.
    Oksijeni hücrelere kandaki alyuvarlar taşır. Alyuvarlar havadaki veya sudaki oksijeni tutup hücrelere götürür. Hücrelerde oluşan karbondioksit, kana geçer ve akciğerler dış ortamla temasa geçince havaya karışır.