Akıllı telefon bağımlılık yapar mı?

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 1 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Akıllı telefon bağımlısı mısınız? Akıllı telefon bağımlılık yapar mı?

  Akıllı telefonların elimizden düşmemesi bağımlılık yapabileceğini hiç düşündünüz mü?

  Alışkanlık mı bağımlılık mı?
  Araba kullanırken, temizlik, yemek pişirirken, yatmadan önce sürekli telefonumuzu kontrol ediyoruz. Facebook'ta neler oluyor? Twit var mı?
  Çok eskiden telefonlar iletişim aracıydı, şimdilerde hayatımızın tam ortasına bağımlık derecesinde.Akıllı telefon bağımlılığı size garip gelebilir.Ama psikologlara göre bu yeni bir durum değil, sadece bilgisayar ya da internet bağımlılığının şekil değiştirmiş hali. Dünyada akıllı telefona bağımlı milyarlarca insan var.
  Her bilgi, her haber, her güncelleme ilgimizi çekmese de telefon daima yanımızda. Çünkü her an herşeyin olabileceğine inanıyoruz. Arkadaşlarımızla buluştuğumuzda bile gözümüz telefondan ayrılmıyor.

  [​IMG]


  Bağımlılığı kısaca bir maddeye aşırı derecede istek duymak, onun eksikliğinde rahatsız olmak ve bazı belirtiler göstermek olarak tanımlanabilir.Bilgisayar ya da telefon gibi eşyalara olan bağımlılık alkol, sigara gibi maddelere olandan biraz farklı. Ama bilgisayar, internet, akıllı telefon ya da Facebook’un da bağımlıları var.
  E-mail kutumuza ne zaman bizi tatmin edecek bir mail düşeceğini bilmiyoruz. Bu yüzden defalarca bakıyoruz. Akıllı telefonlar her an her yerde Facebook, Twitter, e-mail hesaplarımızı görebilmemizi sağlıyor. Peki bu alışkanlık sağlıklı mı?

  Akıllı telefon bağımlılığı zararlı mı?

  Bazı araştırmalara göre bu bir bağımlılık olmasa bile kesinlikle bir fonksiyon bozukluğu. 2011’de yapılan bir araştırmada çıkan sonuç şöyle: insanlar akıllı telefonun kendisine değil, akıllı telefon sayesinde kontrol edebildikleri alışkanlıklara bağımlılar.Ve normal bir akıllı telefon kullanıcısı günde 35 kez telefonuna bakıyor.

  Her yere taşınması, boyutunun küçük olması ve kolay kullanımı bizi akıllı telefonlara bağımlı yapar. Bazı önlemler alabilirsiniz:

  -Telefonunuzu kontrol etmek istediğiniz anlara dikkat edin. Kızgın mısınız? Üzgün müsünüz? Canınız mı sıkılıyor?
  -Telefonunuz çaldığında güçlü olun. Her bip sesine bakmak zorunda değilsiniz.
  -Onu belirli durumlar dışında kullanmamanız gerektiğini öğrenin.
  -Kendinize onu yasaklayın. Yasakları zamanla arttırın. Mesela bugün 15 dakika boyunca elinize almayın. (Alıntı)
   

 2. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici