Aklın dini sorumluluktaki yeri ve önemi nedir?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Nehir tarafından 30 Mayıs 2014 başlatılmıştır.  1. Aklın dini sorumluluktaki yeri ve önemi nedir kısa

    İslam dinine göre mantık her isteyen kişinin kullanabileceği bir şeydir. İnsanlar mantıkları ve akılları sayesinde dini araştırırlar ve öğrenirler. Kur’an-ı kerim insalara akıllarını doğru yolda kullanmalarını emretmişlerdir.

    Akıllı olan bir insana tüm dini yükümlülükler aslında bir sorumluluktur. Çünkü her aklı başında olan insanın dini sorumlulukları vardır. Zaten dinimizde aklı başında olan herkese dini yükümlülükler emretmiştir. Bu nedenle dini sorumluluklarda akıl oldukça önemlidir.

    Akıllı olan bir insan ya da mantığını kullanan bir insan iyiye, doğruya, Allah’a, hakikate ulaşabilir ve bunlar doğrultusunda dini yükümlülüklerine göre hayatını sürdürebilir.

    Bir insanın doğru, dürüst, iyi ve dinin emrettiği şekilde bir insan olması için aklını kullanarak mantık yürütmesi şarttır. Aklını ve mantığını kullanamayan insan ise bataklığa saplanmış gibi olur içinde bulunduğu durumdan çıkamaz ve doğru yolu bulamaz böylece dini sorumluluklarını da yerine getiremeyeceği için doğru bir insan ya da dinin emrettiği gibi bir insan olamaz.