Akne nedir nasıl tedavi edilir?

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Lavinia tarafından 5 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Akne tedavisi nasıldır?

  Akne genellikle ergenlik döneminde karşılaşılan bir çeşit cilt hastalığıdır. Ama akne görülmesi için kişinin ergenlik döneminde olması gerekmiyor. 30'lu 40'lı yaşlarda hem kadınlarda hem de erkeklerde akne oluşabiliyor.
  Akne kendisini çok değişik şekillerde gösterebilir. Bazen çok yüzeysel bir akne şeklinde bazen de çok derin bir akne şeklinde olabilir.
  Tedavi için her şeyden önce aknenin nedenlerinin araştırılması gerekiyor. Aknenin, genetik bir akne mi, yanlış yapılan bir müdahale sonucu oluşan bir akne mi, yanlış kullanılan kozmetikler sonucu gelişen bir akne mi, hormonal düzensizliğe bağlı oluşan bir akne mi, mevsimsel bir akne mi olduğunun belirlenmesi gerekiyor.
  Güneş aknelerin üzerinde iyileştirici bir etki oluşturur. Bu nedenle yaz aylarında akne daha az görülür. Daha nemli olan mevsimlerde aknelerde artışlar görülür.
  Aknenin oluşma nedeni belirlendikten sonra tedavi uygulanır. Aknenin çeşidine ve derinliğine göre ağızdan alınan ilaçlar ya da kremler verilebiliyor. Akneler hafifçe kuruduktan sonra genellikle cilt temizleme öneriliyor.