Aleksander Lukaşenko Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 29 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Aleksander Lukaşenko Biyografi

  Aleksander Lukaşenko Kimdir Hayatı


  Beyaz Rusya başkanı Aleksander Grigoryeviç Lukaşenko 30 Ağustos 1954 tarihinde doğdu. Sovyet Rusya'nın dağılmasından sonra 10 Temmuz 1994 seçimlerini kazanarak Beyaz Rusya'nın başkanlığını kazanmıştır.
  1975 yılında Aleksander Lukaşenko,Mogilev Pedagoji Enstitüsünden ve 1985 yılında Belarus Tarım Akademisinden mezun oldu. 1975 yılından 1977'ye kadar Sınır Muhafaza servisinde ve 1980 - 1982 yılları arası Sovyet Ordusunda görev yaptı.Aleksander Lukaşenko, Lukaşenko Sovyet Ordusunda iken,Guard Bölümünde subaydı.
  Askerlikten ayrıldıktan sonra kollektif çiftlik başkan yardımcısı oldu. Shklov ilçesinde Gorodets devlet çiftliği ve inşaat malzemeleri fabrikasında müdür görevi yaptı.
  Aleksander Lukaşenko,1990 yılında, Lukaşenko, Belarus Cumhuriyeti Yüksek Konseyinde bir Milletvekili olarak seçildi. 1993 yılında, Belarus parlamentonun yolsuzlukla mücadele komitesinin başkanı olarak hizmet vermeye başladı.1994 yılında yürürlüğe giren yeni Belarus anayasası, Temmuz ayında ilk demokratik başkanlık seçimlerinin yolunu açtı.10 Temmuz seçimlerinin ikinci turunu kazanan Aleksander Lukaşenko devlet başkanı seçildi.

  Lukaşenko iktidarı altında, Belarus kuralları rejimi insan hakları ihlali olarak kabul edilir ve uluslararası hukuka aykırılığı ile ABD ve Avrupa Birliği tarafından diktatör devlet olarak görülmektedir. (vikipedi)