Alexander Fleming Kimdir Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 9 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Sir Alexander Fleming Biyografisi

  Alexander Fleming İskoçya'da, Ayrshire'da doğdu. 1901 yılından itibaren, Londra St. Mary Hastanesi'nde tıp öğrenimi gördü. Çok sonra, 1928'de kan zehirlenmesine yol açan bakterileri incelerken, içinde bakteri üretimi yapılan bir tabakta, Penicillium notatum denilen bir oluşum saptadı. Oluşumun bulunduğu bölgede bakterile ölmüştü. Buna neden olan kimyasal maddeye ''penisilin'' diyoruz. Yıllar sonra Howard Florey (1898-1968) ve Ernst Chain (1906-79) adında iki bilim adamı, ilk kez büyük miktarda saf penisilin üretmeyi başardı. Bu, bakterilere saldırıp onları öldüren antibiyotik adlı bir grup ilacın ilki oldu. Antibiyotiklerin 20. yüzyıldaki gelişimi sayesinde, bakterilerin yol açtığı hastalıklar artık temel ölüm nedeni değildir.

  Alexander Fleming 1944 yılında şövalyelik unvanını aldı. 1945 yılında da Nobel Tıp Ödülünü kazandı. Başlıca eseri Penisilinin Tatbikatta Kullanılması adlı kitabıdır.
  11 Mart 1955 yılında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Ama buluşuyla modern tıbbın antibiyotiklere bakışını değiştirdı ve milyonların yaşamını kurtardı.
  [​IMG]