Ali Rıza Efendi'nin Kısaca Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Nehir tarafından 27 Mayıs 2014 başlatılmıştır.


  1. Ali Rıza Efendi Kimdir Kısaca

    Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi 1841 yılında Selanik’te doğdu. Söke’den Selanik’e yerleşmiş Türkmenlerden “Kırmızı Hafız” lakaplı Ahmet Efendi’nin oğludur. İlkokulu Abdi Hafız Mahalle Mektebi’nde okudu.

    Ali Rıza Efendi, Selanik’te Evkaf İdaresi’nde katiplik, daha sonra Gümrük Muhafaza Teşkilatı’nda memurluk yaptı. Memuriyet hayatına devam ederken, Hacı Sofi ailesinden Feyzullah Ağa’nın kızı Zübeyde Hanım’la evlendi.

    1876 yılında Selanik Asakir-i Milliye taburunda subay olarak görev alan Ali Rıza Efendi, daha sonra kereste ticareti yapmaya başladı.

    Zübeyde Hanım’la olan evliliğinden beş çocuğu oldu. Çocuklarından Naciye, Ömer ve Fatma fazla yaşamadı. Sadece Mustafa (Atatürk) ve Makbule (Atadan) hayatlarına devam edebildi. Ali Rıza Efendi tek oğlu olan Mustafa’nın Şemsi Efendi Mektebi’nde okumasını istiyordu. Mahalle mektebinde eğitim hayatına başlayan Mustafa, bunun üzerine Şemsi Efendi Mektebi’ne yazıldı. Ali Rıza Efendi, Mustafa Kemal ilkokulda okuduğu sırada 1888’de rahatsızlanarak hayatını kaybetti.