Ali Sami Yen kimdir Ali Sami Yen hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 19 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Galatasaray'ın kurucularından olan Ali Sami Yen 20 Mayıs 1886 tarihinde İstanbul Üsküdar'da doğmuştur. Edebiyatçı Şemsettin Sami'nin ikinci oğlu olan Ali Sami futbolcu, teknik direktör ve spor yöneticisiydi.Galatasaray Spor Kulübünün kurucusu Ali Sami Yen'in adı takımın maçlarını oynadığı stada verilmiştir.

  Ali Sami Yen biyografi ve özgeçmişi

  İstanbul'un Kandilli semtinde dünyaya gelen Ali Sami, öğrenim gördüğü Galatasaray Lisesindeki edebiyat dersinde, sınıf arkadaşları ile birlikte bir futbol kulübü oluşturmaya karar verdi. 1905 senesinin Ekim ayında kurulan Galatasaray Spor Kulübünün bir numaralı kurucu üyesi oldu. 1906 yılında Galatasaray Lisesinden mezun oldu.
  Ali Sami Yen Türkiye'deki ilk spor müzesi olan Galatasaray Müzesi'ni 1910 yılında kurdu. 15 yaşında iken spor yapmaya başladı. Ali Sami Yen ayrıca Türkiye İdman Cemiyetleri Örgütünün de kurucusudur.

  [​IMG]

  Ali Sami Yen 1924 Yaz Olimpiyatlarına katılan Türk kafilesinin başkanlığını yaptı. Galatasarayda 1905-1918 arasında 13 yıl, 1925'te 1 yıl olmak üzere iki dönemde 14 yıl başkan olarak hizmet verdi.
  Ali Sami Yen memuriyet hayatını bitirdikten sonra komisyonculuğa başlamıştır. Ayrıca 2007 Aralık ayında inşasına başlanan ve içinde stad, spor salonu ve AVM olan komplekse de Ali Sami Yen Spor Kompleksi ismi verilmiştir.

  Ali Sami Yen 1951 yılında vefat etti. Feriköy Mezarlığında toprağa verildi.

  kaynakça: wikipedia