Alışkanlık, Bağımlılık, Yoksunluk ve Tolerans Kavramları

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 22 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Sağlığa zararlı alışkanlıklarla ilgili çeşitli kavramlar; Alışkanlık, Bağımlılık, Yoksunluk ve Tolerans hakkında bilgi

  Alışkanlık, düzenli ve sürekli tekrarlanarak edinilmiş davranışlar olarak tanımlananır. Alışkanlıklar, el yıkama alışkanlığı gibi yararlı; uzun süreli televizyon izleme gibi zararlı davranışlar olabilir. Bir alışkanlığın zararlı olduğunu ve sürekli tekrarladığımızı fark ettiğimizde bundan vazgeçebiliriz. Bazı durumlarda alışkanlık olarak başlayan zararlı bir davranışı durdurmak zordur. Kişi, zararlı bildiği halde bu davranıştan vazgeçmek için fizyolojik ya da psikolojik desteğe ihtiyaç duyar. İşte bu durumda alışkanlık artık bir bağımlılığa dönüşmüştür.

  Bağımlılık, kişinin bir maddeyi alma isteğinin zaman içerisinde iradesi dışına çıkması ve onsuz yaşamını sürdürememesi olarak tanımlanmaktadır. Sigara, alkol veuyuşturucu maddeler, bağımlılık yapan sağlığa zararlı maddelerdir. Merkezi sinir sistemini uyararak geçici bir iyilik hali oluşturan bu maddelere karşı sürekli alma isteği duyulmaktadır. Birsüre sonra bu maddeleri kullanan kişi, öz denetimini yitirir ve bağımlılık hali ortaya çıkar. Keyif veren zararlı maddelerin, aynı duyguyu tekrar yaşamak için alınma isteğine psikolojik ya da ruhsal bağımlılık adı verilir.

  Fizyolojik bağımlılık evresinde, bağımlılık yapan maddenin kullanımının azaltılması ya da bırakılmasıyla vücutta fizyolojik ve zihinsel birtakım belirtiler ortaya çıkar. Bu duruma yoksunluk adı verilir. Yoksunluk belirtileri arasında davranış bozuklukları, çarpıntı, huzursuzluk, unutkanlık, terleme, ateş, burun akıntısı, göz bebeklerinde büyüme, sara nöbetlerine benzer nöbetler, koma vb. durumlar sayılabilir. Yoksunluk belirtileri; kullanılan maddeye, kullanım süresine, dozuna ve kişinin fizyolojik özelliklerine göre değişebilir. Bazı durumlarda yoksunluk, kişiyi ölüme kadar götürebilir.

  Bağımlılık yapan maddenin genellikle küçük dozlar şeklinde başlayıp zamanla kullanımının artırıldığı bilinir. Vücut, zamanla kulanılan doza direnç geliştirmeye başladığında aynı madde devamlı kullanılsa bile etkisinde azalma görülür. Küçük dozların zamanla etkisinin azalmasına bağlı olarak kişinin istenilen etkiyi ortaya çıkarmak için maddenin dozunu artırma gereksinimine tolerans ismi verilir.
  Tolerans, bağımlılık yapan maddelerin kullanımındaki en büyük tehlikelerden birisidir; her defasında vücuda alınan dozun, fizyolojik bağımlılık derecesinin ve vücuttaki harabiyetin artmasına neden olmaktadır..
   

 2. Güzelmiş :):p;)
    3. aynen ya
   

 4. ellerinize sağlık çok güzel olmuş