Allah İnancının Ruh Sağlığına Etkileri

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 31 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Amerika'da Bilim adamlarının büyük çoğunluğu dini inancın ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkisini savunuyor.Hatta bu durumu modern tıpçıların da dikkate almaları gerektiğini ve doktorların hastalarının dini inanç ve uygulamalarını göz önüne alarak tedavi yöntemleri uygulamaları gerektiğini belirtiyorlar. Batı toplumundaki insanların ruh sağlığına bu kadar önemli bir etki yapabiliyorsa, en son ve en mükemmel dinimizin ruh sağlığı ne kadar pozitif etkiler yapabileceğini düşünülmelidir.

  Allah İnancının Ruh Sağlığına Olumlu Etkileri

  [​IMG]

  Amerikan Missouri Üniversitesinin yapmış olduğu bu araştırmada Tanrı'ya inanmak kişinin ruhsal sağlığını iyileştiriyor sonucu ortaya çıkmış.Araştırmayı yürüten Prof. Dan Cohen'in iddiasına göre dinsel inanç kişinin bencilliğini azaltıyor ve bir topluluğa bağlı olduğunu hatırlatıyor. Bu durum da kişinin moralini yüksek tutup tedaviye olumlu cevap vermesini sağlıyor.
   

 2. Cevap: Allah İnancının Ruh Sağlığına Etkileri

  İnanmayan bir insanın ruh sağlığı nasıl iyi olabilir ki.Bunaldığımızda bizi bizden daha iyi bilen rabbimize el açıp dua etme hissi bütün anti depresan ilaçlarından kat kat daha iyi.
  Allah inancı olan bir kimse haksızlığa uğradığında haksızlık eden kişinin cezalandırılacağını bilir ve öfkesi hafifler.Ayrıca öfkesini kontrol edip rabbine sığındığında ise mükafatlandırılacağını bilir.Bunlara sahip olmayan bir insan haksızlık karşısında nasıl sağlıklı düşünebilir ki.
  Rabbim hiçbirimizi dua kapısı kapananlardan eylemesin.