Allah Rızası ne demektir

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve webkolik tarafından 16 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Allah Rızası ne demek

  Allah’ın Rızası: Yapılan herhangi bir işten Allah’ın hoşnut olmasıdır.

  Allah’ın rızasını kazanmanın yolu Kuran ve Sünnettir.
  Kur’an, insanı en doğru yola götürür ve iyi iş yapanlara büyük mükâfatı müjdeler, aykırı hareket edenleri ise akıbetleri hakkında uyarır.(İsra süresi Ayet: 9) Bu yolda en güzel örnek Hz Muhammed (s.a.v) dir.
   

 2. Cevap: Allah Rızası ne demektir

  Beyine suresi 8. ayeti kerimede Cenabı Allah şöyle buyuruyor;

  "Rableri katında onların ödülleri, içinde ebedi kalıcılar olmak üzere altından ırmaklar akan Adn cennetleridir. Allah, onlardan razı olmuştur, kendileri de O'ndan razı (hoşnut, memnun) kalmışlardır. İşte bu, Rabbinden 'içi titreyerek korku duyan kimse' içindir."

  Allah'ın rızası bütün kulların yegane amacıdır. Diğer amel ve ibadetler vesiledir. Cennette en büyük makam rıza makamıdır. Razı olmuş ve razı olunmuş olarak ebedi vechullaha yönelmek demektir. Cenabı Allah'ın rıza dışında yapılan bütün amel ve işler sonuçsuzdur, sevap olarak bir değer taşımazlar. Bir insan bütün insanlığın faydasına bir iş yapsa bunun içinde Cenabı Allah'ın hoşnutluğunu ve rızasını gözeten bir niyet olmasa kişi için ahret bakımından faydasızdır. Fakat bir insan Allah rızasını gözeterek oldaki ufak bir taşı bile kenara çekse sevap hanesine yazılır.