Allah Teala'ya İman

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 12 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Allah Teala'nın varlığına, birliğine, ezeli ve ebedi olduğuna, O'ndan başka mabud ve yaratıcı olmadığına, O'nun bütün mukaddes sıfatlarına kalben itikad etmektir.Bütün mahlukat, Allah Teala'nın kutsi varlığına, birliğine, kudret ve büyüklüğüne şahitlik etmektedir.Gözlerimize çarpan her güzellik bir hikmet sahibi yaratıcının varlığını parlak bir şekilde gözler önüne sermektedir.Her şeyin yaratılışında bir maslahat ve hikmet bulunduğu tecelli edip durmaktadır.Artık bu kainatı var eden hakkında, asılsızdır,hayat sahibi olmayan bir kuvvettir veya bir tabiattır diyebilir miyiz?

  Allah Teala'yı inkar etmek ne kötü bir dinsizliktir ve ne büyük bir cehalettir. Bu inançsızlık ise insanlık için çok büyük bir felaket ve musibettir.Bu durum, insanlığın güzel ahlakını mehveder, cemiyet hayatını faziletlerden mahrum eder.

  Allah'ı inkar eden biri, kendi vicdanını aldatır.Fakat vicdanı tamamen sönmemiş ise kendisini yalanlayacaktır.Son nefesinde, gözlerinin önünde ilahi azap aşikar olduğu anda kendisi için Allah Teala'dan başka bir sığınacak yer bulunmadığını anlar ve ''Aman Allahım'' demeye mecbur olur.Ne yazık ki vakit artık çok geçtir.Ümitsizlik anında bu iman makbul değildir.

  İnkar ve dinsizliğe sapanlar, hiç düşünmezler mi ki, inançlarının boş olduğunu anladıkları o gün ne müthiş cezalara uğrayacaklar! Acaba bu inkarlarından dolayı dünyada ne kazanmışlar!...Bütün bu kazandıkları ellerinden çıkacak, bunun günahını bilahare göreceklerdir.Hiç bunları düşünmezler mi?

  Velhasıl, imanın selamet ve saadetine ermenin ilk şartı Allah Teala'ya iman etmektir.