Allah tevbe edenleri ve temizlenenleri sever

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Eylem tarafından 6 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Allah Temizlenenleri Sever

  Her şeyimizle temiz olmak için Allah inancını ve Allah sevgisini her an içimizde duymalıyız. Her işimize Allah’ın adıyla başlamalıyız. Dua ve ibadet etmeliyiz. İyi huylu ve güzel ahlâklı olmalıyız. Bir günah işlediğimizde yaratıcımıza hemen tevbe etmeli ve Ondan af dilemeliyiz.  Sürekli günah işlemek insanın kalbini karartır, duygu ve düşüncelerini paslandırır. Sevgili Peygamberimiz; “Mü’min bir günah işle yince, kalbine siyah bir leke konulur. O, bunu, tevbe ve dua etmekle sildiği zaman kalbi o lekeden temizlenir. Eğer tekrar günah işlemeye devam ederse, o lekeler artar. Zamanla o siyah lekeler kalbini tamamen kaplar.”8 buyurmaktadır.

  Bu yüzden Allah Teâlâ’dan bilerek veya bilmeden yaptığımız tüm günahlardan dolayı af dileriz, tevbe istiğfar ederiz. Namaz kılarak, dua ederek ve sadaka vererek ruhumuzu, kalbimizi temizlemeye çalışırız. Zekât vererek kazandığımız malların kirini atıp, geride kalanların tertemiz olmasını sağlarız.

  Allah Teâlâ’yı sürekli anarak O’na yaklaşmaya hem bir yol ararız hem de temizlenmeyi hedefleriz. Günahları için günde 100 defa tevbe eden bir peygamberin takipçileri olarak kıyamete kadar açık olan tevbe kapılarını her an zorlamalıyız.

  Allah Teâlâ’nın temizlenenleri sevdiğini, sevdiklerini de bu dün ya da çeşitli nimetlerle, âhirette ise cenneti ile mükâfatlandıracağını aklımızdan hiç çıkarmalıyız.