Allah'ın en güzel isimleri ve sıfatları er-Rahim

Konusu 'Dualar ve anlamları' forumundadır ve Yavuz tarafından 31 Mayıs 2012 başlatılmıştır.  1. "Merhamet edici" anlamında bir isimdir. Allah'ın sıfat ismi olmayıp, Allah'tan başka varlıklara da verilebilen bir isimdir. Bu iki sıfat, "Rahmet" mastarından türemiş olmakla berâber aralarında ifâde ettikleri anlam bakımından farklar vardır. Rahman ve Rahîm arasındaki bu farkları şu şekilde belirtmek mümkündür:

    Rahman sıfatı; daha ziyâde ezelle; Rahîm sıfatı ise daha çok edeble ilgilidir. Rahman sıfatı bütün insanları; Rahîm sıfatı ise yalnız inananları kapsar.

    Rahman sıfatı; hiçbir kayıt ve şarta bağlı olmaksızın varlıkları yaratmak, meydana getirmek, onların çalışıp çalışmadıklarına bakmadan sayısız nimetlerle nimetlendirmek anlamına gelirken; Rahîm sıfatı Allah'ın emirleri doğrultusunda çalışanlara, çalıştıklarının karşılığını vermek anlamına gelmektedir.

    Rahman sıfatı; ümitsizliğe, karamsarlığa imkân bırakmayan kesin bir ümit ve ezelî bir yardım ifâde eder. Rahîm sıfatı ise, yapılacak işlerin Allah tarafından ödüllendirileceğini ifâde etmektedir. Bu nedenle Rahman sıfatının ifâde ettiği anlamda inanan ve inanmayan eşit tutulup ayırım yapılmamış; Rahîm sıfatının belirttiği anlamda ise, inanan ve inanmayan açık bir farkla ayrılmışlardır.(vikipedi)

    [​IMG]