Allah'ın eşi benzeri yoktur sözü ne anlama gelir

Konusu 'Dualar ve anlamları' forumundadır ve Ceren tarafından 6 Kasım 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör

  Allah'ın eşi benzeri yoktur sözü ne anlama gelir

  "Allah'ın eşi ve benzeri yoktur" cümlesi, Allah'ın sıfatlarında, evreni yaratmasında, yarattıklarını idare etmesinde ve devam ettirmesinde bir ve tek olması; eşinin, ortağının, yardımcısının ve benzerinin olmaması anlamına gelir. Çünkü Allah, vardır, birdir, Eşi ve benzeri yoktur. Varlıkların yaratıcısı ve sahibi odur. Her şey ona muhtaçtır. O hiç bir şeye muhtaç değildir. O aklımıza gelen varlıkların hiçbirine benzemez. O hem her yerdedir, hem kalbimizdedir. Yüce Allah Kur'an'da kendisinin eşi ve benzerinin bulunmadığını şöyle belirtmektedir: "…Onu benzeri hiçbir şey yoktur" (Şuara 11)

  Allah yücedir, O’nun eşi ve benzeri yoktur yaratılmamış, doğmamış ve doğurulmamıştır. Allah kimseye ve hiçbir şeye muhtaç değildir.

  Her şey Allah’a muhtaçtır, evrende var olan tüm canlılar, varlıkların yaratıcısı Yüce Allah’tır. Var olan şeylerin tümü Allah’a kulluk etmektedir.

  Allah’ın evreni yaratması ve yarattığı bu canlıları devam ettirmesi, her şeyde tek olması, benzerinin olmaması anlamına gelmektedir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Kasım 2015