Alo Kelimesinin Hikayesi

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve webkolik tarafından 8 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici  Alo kelimesinin gerçek hikayesini biliyor musunuz? Alo kelimesi nereden geliyor? hep birlikte öğrenelim.
  [IMGALT=http://img.webokur.net/upl/uploads/alo-kelimesinin-hikayesi-56998.jpg]alo-kelimesinin-hikayesi-56998[/IMGALT]
  Teknolojinin ilerlemesiyle çeşitli cihazlarda hemen hemen hergün kullandığımız ''Alo'' sözcüğü aslında bir ismin kısaltmasıdır. Bu ismin kime ait olduğunu biliyormusunuz peki? Telefonu icat eden Graham Bell'in sevgilisine ait. Çünkü mucidin Sevgilisinin ismi Allessandra Lo Oswaldo.

  Graham Bell telefonu icat ettiğinde ilk hattı sevgilisinin evine çekmiş. Atölyede telefon çalınca arayanın Allessandra Lo Oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden dolayı Graham Bell, telefonu açınca "Allessandra Lo Oswaldo" diye cevap veriyordu. Bell, zamanla sevgilisine, ismini kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lolos" diyerek karşıladı. Bu konudaki çalışmaları uzadıkça, Graham Bell sevgilisinin ismini daha da kısalttı ve bugün kullandığımız iki heceli bir isim buldu. Bu kısa isim "Alo" idi.

  Allessandra Lo Oswaldo, tüm şehre yaymaya çalıştığı telefondan başka bi şey düşünmeyen sevgilisinin bitmeyen deneylerinden sıkılmaya başlayınca Graham Bell'i telefonuyla başbaşa bırakarak onu terk etti. Yaşlı Bell ise, sevgilisinin bir gün onu arayacağı umuduyla günlerce telefonun başından ayrılmadı. Bulunduğu şehre çekilen telefon hatlarının sayısı da gün geçtikçe artmaya başlayınca Graham Bell'i artık başka kişileri de aramaya başladı. Ancak o, telefonu her çaldığında sevgilisinin aradığını sanarak ''Alo'' diyerek açmaya alışmış olmalı ki,herkese ''Alo'' diyordu.
  O dönemde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell'in anısına saygı duyarak "Alo" demeye başladı. Bugün kullandığımız "Alo" kelimesi de işte o günlerden günümüze değin uzanmaktadır.