Altınoluk Hangi Şehirde

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Yavuz tarafından 1 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Altınoluk Hangi İlimizde

  Altınoluk Hangi Şehirde Bulunuyor

  Altınoluk Balıkesir'in Edremit ilçesini sınırlarındadır. 1923 yilina kadar Canakkale Ayvacik ilcesine bağlı kalmiştır. Altinoluk başlıca 4 mahalleden oluşmaktadır. Çam, İskele, Küçüksu ve Şahindere. Yerleşik nüfus ağarlıklı olarak Çam ve İskele Mahallelerinde yogunlaşmaktadır. Altınoluk yerli ve yabancı olmak üzere turistik açıdan Türkiye'nin önemli merkezlerindendir.

  Altınoluk Beldesi Yunan mitolojisinde İDA diye anılan, bugün ki adıyla Kazdağları’nın güney yamaçları ve Edremit Körfezi’nin kuzeyinde kurulmuş, mavi ile yeşilin birbirine karıştığı ender doğa güzelliklerini sinesinde toplamış şirin bir beldemizdir. 22.000 hektar alanı kaplayan yüzölçümünün 15.000’ini aşmış olan Altınoluk’un nüfusu turizmin gelişmesiyle yaz aylarında 200.000’nin üzerine çıkmaktadır.

  E – 24 karayolu üzerinde bulunan ve Balıkesir ilinin Çanakkale sınırına en yakın bir yerleşim birimi olan Altınoluk, Çanakkale’ye 110, İzmir’e 225, Balıkesir’e 115, ilçe merkezi Edremit’e 25, batıda Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine 35 km uzaklıktadır.
  [​IMG]