Altınordu Hanlığı Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Demir tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. Altınordu Hanlığı ile ilgili bilgi

  Altınordu Hanlığı (1227 - 1502)

  Cengiz Han sağlığında ülke topraklarını dört oğlu arasında paylaştırmıştı. En büyük oğul Cu-ci'ye ise Balkaş Gölü'nün batısını bırakmıştır. Ancak Cuci Cengiz'den önce ölünce, ona bırakılması düşünülen yerler dört oğlu arasında paylaşılmıştır. En küçük oğlu Batuhan Volga Nehri'nin güneyinde başkent Saray olmak üzere Altınordu Hanlığı'nı kurmuştur.
  Ruslar ve Lehlerle savaşan Batuhan, Moskova ve Kiev şehirlerini almıştır. Berke Han zamanında Altınordulularla İlhanlıların arası açılmış, Kafkasya egemenliği için bu iki Moğol Hanlığı birbiriyle savaşmıştır. Bu dönemde İslamiyet'i kabul etmeye başlayan Altınordu halkı, Özbek Han zamanında tamamen Müslüman olmuştur.

  Altınordu Hanlığı'nın merkezî otoritesi güçlü olduğunda diğer küçük hanlıklar Altınorduların itaatinde kalmış, zayıfladığında ise serbest hareket etmişlerdir.

  Bu dönemde beyler arasındaki mücadeleleri önleme başarısını gösteren Toktamış, devleti yeniden toparlamayı başarmıştır. Ancak Timur'la giriştiği mücadeleyi kaybetmiştir. Timur'un Altı-nordu ülkesini yağmalaması üzerine devlet yıkılma aşamasına gelmiştir. 1437'de Kazan Hanlığı ve 1441'de Kırım Hanlığı'nın kurulması ile parçalanan Altınordulular, 1502'de Kırım Hanı Mengli Giray tarafından yıkılmıştır.

  Altınordu Hanlığı; Türklerin yoğun olarak yaşadığı bir coğrafyada kurulması ve halkının İslamiyet'i kabul etmesinden dolayı Türkleşmiş bir Moğol Devleti olmuştur.